Akıllı şehir teknolojileri kapsamında Türkiye uygulamaları örneği
Example of Turkey applications within the scope of smart city technologies
- Tez No: 666345
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada nüfus her yıl düzenli olarak artma eğilimindedir. Mevcut araştırmalar, artan nüfusun büyük bir bölümünün kentlerde yaşadığını göstermektedir. Nüfus artışının yanı sıra kırsal bölgelerden kentlere doğru devam eden göçlerin ivme kazanmış olması, kentlerdeki nüfus yoğunluğunu daha da arttırmıştır. Bu da beraberinde ulaşım, altyapı , barınma, güvenlik gibi konularda problemler yaşanmasına neden olmuştur. Şehirlerin dönüşümü noktasında geleneksel yöntemlerin yetersiz kalmasıyla, yeni fikir ve yöntemler düşünülmüştür. Bu fikir ve yöntemler sonucu ortaya çıkan Akıllı Şehir yaklaşımı; sadece fiziksel anlamda değil ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda gelişmiş, verimli, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentler oluşturulabilmesi için sarf edilen çabaların neticesinde geliştirilen kent yaklaşımlarının en sonuncusu olma özelliğine sahiptir. Akıllı Şehir teknolojileri kapsamında Türkiye'de hayata geçirilen uygulamaların analiz edilmesi, dünyada yine Akıllı Şehirler alanında yapılan çalışmaların göz önünde bulundurularak Türkiye'de bu anlamda mevcut durum değerlendirmesi yapılması tezin gayesini oluşturmaktadır. Bu anlamda geniş bir literatür taraması yapılmış, elde edilen bilgiler neticesinde birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Tez çalışması sonunda: Akıllı Şehir alanında hayata geçirilmesi planlanan uygulamaların halkın yoğun katılımı sağlanacak şekilde planlanmasının, uygulamaların belli bölgeler ve şehirlerle sınırlı olarak değil geniş ölçekli olarak sunulmasının, şehirdeki tüm paydaşların kentlerin dönüşümü noktasında işbirliği içinde planlı ve koordine bir şekilde çalışmasının, akıllı dönüşümler anlamında atılacak olan adımların isabetini arttıracağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The population in the world tends to increase regulary evey year. Current research shows that a large proportion of the growing population lives in city. In addition to population growth, the accelerated migration from rural areas to cities has further increased the population density in the cities. This has led to problems such as transportation, infrastructure, housing and security. With the lack of traditional methods at the point of transformation of cities, new ideas and methods have been considered. Smart city approach resulting from these ideas and methods; It is the last of the urban approaches developed as a result of the efforts made to create efficient, sustainable and livable cities not only physically, but also economically, culturally and socially.Analyzing the applications implemented in Turkey within the framework of Smart City technologies, evaluating the current situation in Turkey in this sense, taking into account the work done in the field of Smart Cities in the world, is the goal of the dissertation.In this sense, a wide literature review has been made, and some results have been reached as a result of the information obtained. At the end of the thesis: Planning of the applications planned to be implemented in the Smart City area in a way to ensure the intense participation of the public, the presentation of the applications not limited to certain regions and cities on a large scale, all stakeholders in the city working in cooperation in a planned and coordinated manner at the point of transformation of cities will be initiated in the sense of smart transformations. It has been concluded that the steps will increase the accuracy.