Devletlerarası silahlı çatışmaların doğrudan yabancı yatırımlara etkisi
Effects of interstate armed conflicts on foreign direct investments
  1. Tez No: 666367
  2. Yazar: FAHMIN MIKAYILOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA OĞUZ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Devletlerarası silahlı çatışmalar Doğrudan Yabancı Yatırımlar`ı (DYY) olumsuz olarak etkilemekte midir? Devletlerarası çatışmalar taraf ülkelerde siyasi riski artırmakla yatırım profiline olumsuz etki etmektedir. Taraf ülkedeki DYY`ın hacimleri yatırım profilinin etkilenmesi ile beklenmeyen değişimler (artış/ azalma) göstermektedir. DYY`ın giriş ve çıkış hacimlerinin hem yatırım yapan, hem de ev sahibi ülkeye yüksek ekonomik kazancı gözlemlenmektedir. İlgili literatürde çatışmaların yarattığı siyasi riskin hem DYY`ı azalttığını, hem de artırdığını iddia eden ampirik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma, devletlerarası silahlı çatışmaların taraf ülkelerdeki DYY`ın hacimlerine etkisini araştırmaktadır. 1970-2019 dönemini kapsayan tüm devletlerarası silahlı çatışma vakalarını (en az 25 savaş kurbanı) ele alan ampirik inceleme devletlerarası çatışmaların yüksek gelirli olmayan ülkelerdeki DYY`ın hacimlerini, yüksek gelirli ülkelerdekine oranla daha fazla etkilediğini göstermektedir. Devletlerarası silahlı çatışmaların çıkması; yoğunluğu ve çıkma nedenini kapsayan araştırma modellerinin regresyon analizi sonucunda çatışma değişkenleri istatistiksel olarak çıkış DYY değişkenini, giriş DYY değişkenine oranla daha fazla olumsuz etkilemektedir. Monodik verilerle ülke düzeyinde yapılan bu ampirik inceleme gelecek araştırmalarda şirket veya bölgesel düzeyde geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Do interstate armed conflicts negatively affect Foreign Direct Investment (FDI)? Conflicts between states have a negative effect on the investment profile by increasing the political risk in the party countries. Unexpected changes (increase / decrease) occur in the volumes of FDI in the party country via the effect of the investment profile. High economic gains from FDI inflow and outflow volumes are observed for both the home and the host country. There are empirical studies in the relevant literature not only claiming that the political risk created by the conflict decreases FDI, but also increases it. This study explores the impact of interstate armed conflicts on the volumes of FDI in the party countries. Empirical analysis of all cases of interstate armed conflict (at least 25 battle-related deaths) covering the period 1970-2019 shows that interstate conflicts affected FDI more in non-high-income countries, than in high-income countries. As a result of the regression analysis of the research models that include outbreak; density and reason of interstate armed conflict, conflict variables statistically affect the FDI outflow variables more negatively than the FDI inflow variables. This empirical analysis at the country level with monodic data can be developed at the firm or regional level in future researches.