أقوال سيدنا عمر في كتاب الأم (قسم العبادات) للإمام الشافعي وتحليلها الفقهي من ناحية المذهب الحنفي والشافعي
İmam Şâfiî'nin 'el-Ümm' adlı eserindeki Hz. Ömer'in (R.A.) fıkhî görüşlerinin tespiti ve Hanefî-Şâfiî mezhebi açısından mükayesesi (İbadet kısmı örneği) / The fixing umar's fiqh understanding in the book 'al-Umm' by İmam Shafi and it'scomparison betwixt al-maskhab al-Khanafi and al-maskhab as-Shafi (The piece of ibadah)
  1. Tez No: 666366
  2. Yazar: OTHMAN ABDULLAH ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIITMAMAT KARIEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Elinizdeki bu çalışmada, Hz. Ömer'in (r.a.) İmam Şâfiî'nin“el-Ümm”adlı eserindeki (ibadet kısmındaki) fıkhî görüşleri tespit edilmiş, ardından Hanefî-Şafiî mezhebi açısından mukayesesi yapılmıştır. Tezimiz mukaddime, üç ana bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Birinci bölümde Hz. Ömer (r.a.) ve İmam Şâfiî'nin hayatı incelenmiştir. İkinci bölümde, konumuza bağlı olarak sahabî kavlinin delil olarak bağlayıcılığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Hz. Ömer'in (r.a.) fıkhî görüşleri Hanefî ve Şafiî mezebi açısından analiz edilmiş, daha doğrusu eserlerdeki mezkur görüşlerin her iki mezhepteki delilleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, el-Ümm eserinin ibadet kısmında yer alan Kitabü't-Tahâre, Kitabü's-Salât, Kitabü'l-İstiskâ, Kitabü'l-Cenâiz, Kitabü'z-Zekât, Kitabü's-Sıyâm, Kitabü'l-Hacc gibi konuların herbirinin sözlük ve ıstılahî anlamı, bütün bu konuların meşruiyyeti, daha sonrasında tüm konuların Hanefî-Şâfiî mezhebi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with all the sayings of Omar bin Al-Khattab (may Allah be pleased with him) in the Kitab al-Umm, the section of worship. It analyzes these sayings through an analytical study based on the Hanafi and Shafi'i schools of thought. This study is divided into three chapters: The first chapter deals with the biography of Omar bin Al-Khattab and Imam Al-Shafi'i (may God have mercy on him). Then the second chapter deals with the sayings of our master Omar in the section of worship. Lastly, the third chapter analyzes the sayings of Omar using a jurisprudential analysis based on the Hanafi and Shafi'i schools of thought. This chapter also includes the issue and its origin, and both the opinions of the Hanafi with their evidence and the opinions of the Shafi'i with their evidence. Moreover, this study highlights many different topics. The first topic is about the issues mentioned in the book of purity after introducing them in language and conventionally and indicating their legitimacy. The second topic is about the issues mentioned in the book of prayer after introducing prayer in language and convention and its legitimacy. The third topic mentions the issues in the book of rain-invoking prayer after introducing rain-invoking in language and idiomatically and indicating its legitimacy. The fourth topic is about the issues mentioned in the book of funerals after introducing funerals in language and conventionally and stating their legitimacy. In the sixth topic, issues in the book of fasting are mentioned after introducing fasting in language and idiomatically and stating its legitimacy. The last topic deals with the issues mentioned in the book of Hajj after introducing Hajj in language and idiomatically and indicating its legitimacy.