Doğu Akdeniz Havzası doğal kaynakları potansiyeli bağlamında Türkiye'nin enerji güvenli
Turkey's energy security in the context of the Eastern Mediterranean Basin natural resource potential
- Tez No: 666380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu Tez, Doğu Akdeniz Bölgesindeki hidrokarbon potansiyelinin Türkiye'nin enerji güvenliğine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye enerji kaynakları nakil güzergahı üzerindeki bir ülke olarak bölgesel enerji merkezi olma hedefine katkı sağlayacak politika hedeflerine öncelik vermektedir. Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynakları ülkenin bu hedefine ulaşmasının yanında enerji temininde güzergâh ve kaynak çeşitliliğini artırmasına da katkı sağlayacaktır. Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki en uzun kıyı şeridine sahip olması aynı zamanda en geniş deniz yetki sahasına egemen olmasını sağlayarak ülkenin enerji güvenliğini artırma potansiyeline olumlu katkı sağlayacaktır. Bu potansiyelin gerçekleşmesi iki temel parametreye bağlıdır; 1. Bölgede yaşanan deniz yetki sahası ihtilafları ve 2. Doğal kaynakların ihracat rotası Çalışmada deniz yetki sahası ihtilafları siyasi ve hukuki boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Doğal kaynakların ihracat rotaları ekonomik ve siyasi boyutlarıyla incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler ışığında bölgede yaşanan sorunlara uluslararası çatışmaları matematiksel dille modelleyerek, basite indirgeyip çözüme kavuşturmayı amaçlayan oyun kuramsal metotla yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis aims at examining the effect of hydrocarbon potential in Eastern Mediterranean Region on Turkey's enerrgy security. Transportation of the resources through Turkey will make great contribution to the role of country's becoming of regional energy center. It will also increase diversity of the routes and sources in energy supply. At the same time, with the longest coastline in the region, Turkey will have a wide range of maritme zone. Thus, the Eastern Mediterranean region has a potential to increase Turkey's energy security. However, there are two parameters in realization of this potential; 1. Disputed maritime zones in the region 2. Potential export routes of the hydrocarbon rezerves. In the thesis, maritime zone disputes were evaluated with their political and legal dimensions. Export routes of natural sources were evaluated wit their economic and political dimensions. The problems experienced in the region were approached with the game theoretical method, which aims to simplify and solve international conflict by modeling them with mathematical language.