Farklı liselerde öğrenim gören sporcu öğrencilerin sosyoekonomik problemlerinin belirlenmesi (Sakarya ili örneği)
Determining of socioeconomic problems of athlete students studying in different high schools (Example of Sakarya province)
- Tez No: 666379
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada amaç farklı liselerde öğrenim gören sporcu öğrencilerin karşılaştıkları sosyoekonomik problemlerin ve bu sosyoekonomik problemlerin öğrencilerin yaşamını etkilemesini öğrencilerden alınan kişisel bilgilerden elde edilen bağımsız değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadıklarını karşılaştırarak ortaya koymaktadır. Araştırmada niceliksel yöntemlerden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu 2019/2020 eğitim ve öğretim yılında farklı lise türlerinde öğrenim gören ve aktif spor yapan 275 erkek sporcu öğrenci, 121 kadın sporcu öğrenci toplamda 396 sporcu öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler Hergüner (2001) tarafından geliştirilen“Sporcu Öğrenci Problem Tarama Envanteri-L”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Toplanan veriler; betimsel istatistikler (yüzde, frekans), bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencilerin karşılaştıkları problemlerin yaş grubu, anne ve baba öğrenim durumu, aile aylık gelir düzeyi, okul başarı durumu, öğrenim görülen lise türü ve öğrenim görülen sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşın karşılaştıkları problemlerin; cinsiyet, spor dalındaki statü, spor kulübü üyesi olma, spora başlanan kurum (okul, aile, kulüp), ve spor branşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Spor yapan lise öğrencilerinin karşılaştıkları sosyoekonomik problemlerin yaşamlarını etkilemede; elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin yaşadıkları problemlerin günlük yaşamlarını etkileme durumunun öğrencilerin cinsiyetlerine, öğrenim görülen sınıf düzeyi, öğrenim görülen lise türü, spor dalındaki statü, anne ve baba öğrenim durumu, aile gelir düzeyi, okul başarı durumu ve yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşılık yaşanan problemlerin günlük yaşamı etkileme durumunun spor kulübüne üye olma, spora başlanan kurum ve ilgilenilen spor branşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to show the socio-economic problems faced by student athletes studying in different high schools and the impact of these socio-economic problems on students' lives by comparing whether they differ depending upon the independent variables obtained from students' personal information. The screening method, which is a quantitative research method, was used in the research. The research group is made up of 396 students who studied in different types of high schools and played sports actively in the 2019/2020 academic year. 275 of these students are male and 121 of them are female. Data in this research were collected from“Student Athlete Problem Screening Inventory-L”which was developed by Hergüner (2001) and the“Personal Information Form”made by the researcher. Collected data were analyzed by using descriptive statistics (percentage, frequency), the independent samples t-test, and one-way analysis of variance. As a result of the research, it was found that the problems faced by students differ significantly depending upon the variables of age group, parents' educational background, monthly household income, school success, type of high school, and class level of their alma mater. However, it was found that the problems they faced did not differ significantly depending upon the variables of gender, levels in sports, being a member of a sports club, the institution in which started sport (school, family, club), and the branch of sport. According to the information gathered about the socio-economic problems faced by student athletes and these problems' impacts on their life, it was found that the problems which students experienced affect their daily lives in different ways depending on the students' gender, type of high school and class level of their alma mater, school success, parents' educational background, monthly household income and age groups. In contrast, it was concluded that the situation of problems' affecting daily life did not differ significantly depending upon the variables of being a member of a sports club, the institution in which started the sport and the sport branch one is interested in.