Development of STEM activities for high school physics classes
Lise fizik dersleri için STEM aktivitelerinin geliştirilmesi
- Tez No: 666386
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir öğretim materyali geliştirme modeli olan ADDIE Model'i kullanarak lise fizik dersleri için 10 ve üzeri sınıf seviyesinde STEM Mühendislik Tasarım Süreci aktiviteleri geliştirmektir. Alan yazın ayrıntılı olarak incelendiğinde, sistematik modellere dayalı olarak geliştirilen STEM Mühendislik Tasarım Süreci aktivitelerine rastlanmamıştır. Bu nedenle, STEM aktivitelerinin özellikleri ADDIE modeli temel alınarak oluşturulmuştur. Ayrıca, STEM aktivitelerinin uygulama süreçlerinde 7 aşamalı Mühendislik Tasarım Süreci modeli kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada, 3 adet STEM Mühendislik Tasarım Süreci aktiviteleri geliştirilmiştir. Bu aktiviteler, depreme dayanıklı betonarme bina tasarımı, depreme dayanıklı ahşap bina tasarımı ve deprem teknolojileri tasarımıdır. Tasarım Temelli Araştırma yönteminin, STEM Mühendislik Tasarım Süreci aktivitelerini iyileştirme amacı güden sistematik ve esnek bir metodoloji olması nedeniyle, STEM aktivitelerini geliştirmek için Tasarım Temelli Araştırma yöntemi kullanılmıştır. Aktivitelere, bir ila üç yıllık tecrübesi olan 3 fizik öğretmeni ve 18 10. Sınıf öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcılar dışındaki bir fizik öğretmeni aktiviteleri öğrencilere uygulamıştır. Ayrıca, araştırmacı üç fizik öğretmenine aktiviteleri farklı zamanlarda uygulamıştır. Her etkinlik sırasında, 2 düşük, 2 orta ve 2 yüksek başarı düzeyine sahip öğrencilerden oluşan heterojen gruplar oluşturulmuştur. Birinci aktivitenin uygulaması 14 günde toplam 1200 dakika sürerken, ikinci aktivitenin uygulaması 11 günde 670 dakika ve üçüncü aktivitenin uygulaması 8 günde 460 dakika sürmüştür. Veri toplama aracı olarak öğrenciler, öğretmenler, aktiviteyi yürüten fizik öğretmeni için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve ayrıca araştırmacının gözlem notları ve gözlem formu kullanılmıştır. Öğrencilere ve öğretmenlere uygulanan araçların analizi sonucunda STEM aktiviteleri revize edilerek sorunsuz bir şekilde geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop STEM Engineering Design Process (STEM-EDP) activities for 10th and above grade levels by using an ADDIE instructional design model. When the literature was reviewed in detail, it was very rare STEM-EDP activities which are developed based on systematic models. Therefore, the characteristics of STEM activities were formed by the basis of ADDIE model. Also, for the implementation processes of the STEM activities, 7-step EDP model was used. As a result, 3 STEM-EDP activities were developed in this study which are earthquake resistant concrete building design, earthquake resistant wooden building design, and technologies design to prevent buildings from earthquake. Design Based Research (DBR) method was used for the purpose of developing STEM activities since it is a systematic and flexible methodology. Three physics teachers and 18 students were included in the activities. The students are 10th grade taken from an Anatolian high school and the physics teachers have one to three years of experience. A physics teacher, who is called an instructor, has applied activities to the students and the researcher has applied activities to the three physics teachers at different times. During each activity, the students are placed to heterogeneous groups with 6 members with 2 low, 2 medium and 2 high achievement levels. Implementation of the first activity has passed 1200 minutes in 14 days, the second activity has passed 670 minutes in 11 days and the third activity has passed 460 minutes in 8 days. Semi structured interviews for the students, the teachers and the instructor, the researcher's observation notes, and observation form for the instructor were used as data collection tools. As a result of the analysis, the STEM activities were revised and improved.