Otomatik radar plotlama desteği (ARPA) fonksiyonu benzetim yazılımı ve arpa donanımsal gömülü yazılımı geliştirilmesi
Automatic radar plotting aid (ARPA) function simulation software and arpa hardware embedded software development
- Tez No: 666423
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; otomatik radar plotlama desteği (ARPA) fonksiyonu benzetim yazılımı ve ARPA donanımsal gömülü yazılımı geliştirilmiştir. Radar sinyal işleme çalışmaları FPGA içerisinde Verilog dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu benzetim ise Linux işletim sistemine ve endüstriyel gömülü yazılıma uygun hazırlanmıştır. Burada ARPA fonksiyonunun özellikleri olan En Yakın Yaklaşma Noktası (Closest Point of Approach – CPA), En Yakın Yaklaşma Noktası Zamanı (Time to Closest Point of Approach – TCPA), Değişken Menzil İşaretçisi (Variable Range Markers – VRM), Elektronik Kerteriz Hattı (Electronic Bearing Line - EBL) gibi parametreler otomatik olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda kompakt, gerçek zamanlı çalışabilen, otomatik olarak hedef tespiti ve takibi yapabilen ve bilgisayar ortamından bağımsız bir donanım ortaya çıkmıştır. Çalışmanın algoritma ve benzetim sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; automatic radar plotting aid (ARPA) function simulation software and ARPA hardware embedded software have been developed. Radar signal processing is carried out in FPGA using Verilog. The mentioned simulation was prepared in accordance with the Linux operating system and industrial embedded software. Here, parameters such as Closest Point of Approach (CPA), Time to Closest Point of Approach (TCPA), Variable Range Markers (VRM), Electronic Bearing Line (EBL), which are the features of the ARPA function, were calculated automatically. As a result of the study, a hardware that is compact, capable of real-time operation, automatic target detection and tracking and independent of the computer environment has emerged. The algorithm and simulation results of the thesis are shared.