مفهوم الوسطية في ضوء آيات القرآن الكريم
Kur'ân'ı Kerim ayetleri ışığında vasatiye mefhumu
  1. Tez No: 666446
  2. Yazar: MOHAMMED ALİ SHAKİR AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Kur'anı Kerim ayetleri ışığında vasatiye mefhumunun anlamını açıklamayı amaçlamaktadır. Vasatiye mefhumuna işaret eden bir çok ayet bulunmaktadır. Bu ayetler bu konuda çeşitlik arz etmiştir. Her ne kadar bu ayetler farklı konularda gelmiş olsada bize göre aynı manayı ifade etmektedir. İbadet olsun muamele olsun orta yol kast edilmiştir. Bu çalışma sonunda vasatiye mefhumunun İslam ümmetinin özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ümmet diğer ümmetler arasında orta ümmettir. Vasatiye, adalet, iyilik ve fazilet amelleri demektir. Bu mana Kur'anı Kerimde geçen tüm vasatiye kelimelerinin türevlerinden murad edilen şeydir. Bu çalışma, Vasatiye mefhumunun İslam dinini başka dinlerden ayıran özelliklerden olduğunu ve her işinde bu ümmetin özelliği olduğunu ortaya çıkarmıştır. İslam her işte orta yola teşvik etmiştir. Çünkü Vasatiye insanın emrolunduğu şeyi kolayca yerine getirmede yardımcı olur, insanın emrolunduğu şeyi razı ve mutmain bir şekilde ifa etmesini sağlar, Allah hiç kimseye gücünün üstünde yük yüklememiştir, insanları takatlarının yetmeyeceği şeyle mükellef kılmamıştır, bilakis insanı, yapabileceği şeyle mükellef kılmıştır, bu da Vasatiyenin bu Hanif dinin yüceliğinin delili olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the meaning of the notion of mediocre in the light of the Qur'anic verses. There are many verses pointing to the notion of mediocre. These verses have varied in this regard. Although these verses come from different subjects, they mean the same meaning in our opinion. The middle way is meant whether it is worship or treatment. At the end of this study, it was revealed that the notion of mediocre is characteristic of the Islamic ummah. This ummah is the middle ummah among other ummahs. Mediocre means justice, goodness and virtue deeds. This meaning is what is meant from the derivatives of all the words of mediocre in the Quran. This study reveals that the notion of Mediocre is one of the features that distinguish Islam from other religions and that this ummah is characteristic in every work. Islam encouraged middle ground in all things. Because it helps the average person to easily fulfill what he is commanded to, he enables people to do what he is commanded in a pleasing and happy manner, God has not imposed a burden on anyone, he has not made people responsible for what they cannot afford, on the contrary, He has made man obliged to do what the Mediocre can do. Hanif has shown that it is the proof of the greatness of religion.