مفهوم العدل في الفارابي وجون رولز
Farabî ve John Rawls'da adalet kavramı
- Tez No: 498708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tez çalışmamın başında adalet kavramından, Müslüman filozofların ve Batılıların ve de ilahi dinlerin adalet hakkındaki görüşlerinden söz ettim. Bunun yanında adaletin terim anlamını ve terimin tarihi boyutunu anlattım. Ardından, Farabî'nin biyografisini, etkilerini ve adalet teorisini anlattım. Onun adalet teorisi ve adaletle mutluluk arasındaki ilişki hakkındaki görüşlerini aktardım. Ayrıca adaletin nefisteki görünümü üzerinde de durdum. Son olarak Farabî'nin adaletle mutlak iktidar arasındaki ilişki hakkındaki görüşlerini inceledim. Daha sonra John Rawls'un hayatı ve bilimsel çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra onun adalet teorisini ana hatlarıyla inceledim. Ayrıca, John Rawls'un adalet teorisine dair eleştirel bakışını, ahlak ve uluslararası hukuk eleştirisini ve muhafazakar, liberal ve gelenekçi filozoflara eleştirilerini aktardım. Son olarak çalışmamda her iki düşünürün adalet teorilerini karşılaştırdım
Özet (Çeviri)
In the beginning, I spoke about the concept of justice as an accent of language and a term of justice for Muslim philosophers and Westerners, as well as for justice in the divine religions and their history. Then about Al-Frarabi's biography, his scientific effects, his theory about theory of justice, and the relationship between justice and happiness on a hand, and it's relationship to behavour and the soul on the other. After that, mentioned John Rawl's biography, his scientific implications. His theory of justice and his proofs of his theory of justice, and also about advanced and late justice. As well as regarding of critical reading of the theory of justice in Al-Farabi and John Rawls, and one of the most important things to be taken on Al-Farabi is that he gave the absolute athourity to the ruling power, and his influence by Al Shiites, and comparing slavery with justice on the other hand. Also I spoke about John Rawl's critical regarding about theory of justice, mentioning the most important internal criticism of his theory from morality and private and international law, and the criticisms of conservative, liberal and classicist political philosophers and critiques of his theory in the previous last stages. Finally, I compared the theory of Justice of Al-Farabi and John Rawls and the concept of religion and state from both