İmazamox tolerant mercimek genotiplerinin bazı çeşitlerle tarımsal özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of imazamox tolerant lentil genotypes with some varieties in terms of agricultural characteristics
- Tez No: 666457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada imidazolinon grubu (İMİ) herbisitlere dayanıklı bulunan mercimek genotiplerinin tescilli çeşitlerle karşılaştırılarak verim ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak 2 İMİ tolerant mercimek genotipi ile 8 tescilli mercimek çeşidi (Fırat87, Çağıl, Tigris, Şahan, Ahsen, Mansur, Ceren ve 1 adet yurt dışı tescilli çeşit) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; bitki boyu 24-42 cm, çiçeklenme gün sayısı 114-142 gün, bakla bağlama 132-150 gün sayısı, bitki taç genişliği 11-15 cm, olgunlaşma gün sayısı 162-165, ilk bakla yüksekliği 11-23 cm, bitkide ana dal sayısı 1-4 adet, birincil anadal sayısı 1-5, ana sap kalınlığı 1-3 mm, ana dal kalınlınlığı 1-3 mm, bitkide bakla sayısı 22-55 adet, bitkide tane sayısı 16-40 adet, biyolojik verim 284-573 kg/da, bin tane ağırlığı 25-43 gr, tane verimi 61-148 kg/da, protein oranının %25-30 ve hasat indeksinin % 15-33 arasında değiştiği gözlenmiştir. İncelenen özelliklerde EMS (Etyl metyl sulfonate) mutasyonu ile elde edilen imi tolerant genotiplerde mutasyonun yukarda anılan özellikleri olumsuz etkilemediği ve tescilli çeşitler ile karşılaştırıldığında birçok özellik bakımından (verim, 1000 tane ağırlığı, bitki boyu vb) daha yüksek değerler gösterdikleri belirlenmiştir. İmi tolerant genotiplerin çeşit adayı olarak tescile sunulabileceği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the yield and agronomic characteristics of lentil genotypes resistant to imidazolinone group (IMI) herbicides by comparing them with registered varieties. The study was carried out in randomized complete block design with 3 replications in the Harran University, Faculty of Agriculture, Agricultural Research and Application Area. In the study, 2 IMI tolerant lentil genotypes and 8 registered lentil varieties (Fırat87, Cagil, Tigris, Sahan, Ahsen, Mansur, Ceren and 1 Canadian variety) were used as seed materials. According to the results; plant height 24- 42 cm, days to flowering 114-142 days, days to pod set 132-150 days, plant canopy width 11-15 cm, days to maturity 162-165, first pod height 11-23 cm, number of main branches per plant 1-4 pieces, number of primary branch 1-5, main stem thickness 1-3 mm, main branch thickness 1-3 mm, pod number per plant 22-55, grain number per plant 16-40, biological yield 284-573 kg/da, thousand grain weight 25-43 gr, grain yield 61-148 kg/da, protein ratio 25-30% and harvest index varied between 15% and 33%. In the traits examined, it was determined that imi tolerant genotypes obtained by EMS (Ethyl methyl sulfonate) mutation, mutation did not adversely affect the aforementioned traits and showed higher values in terms of many traits (yield, 1000 grain weight, plant height, etc.) compared to registered varieties. Imi tolerant genotypes can be submitted to registration as candidate varieties.