Pulsatil elektromanyetik alanın sıçanlarda iç kulak ve işitme üzerine etkilerinin distorsiyon ürünü otoakustik emisyon yöntemi ile araştırılması
Investigation with using distortion product otoacoustic emission method of the effects of pulsed electromagnetic field on inner ear and hearing of rats
- Tez No: 666470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalısmada amacımız, Pulsatil tipte elektromanyetik alan üretecinden kaynaklanan EMA'ya uzun süre maruziyetin, sıçanların iç kulak ve isitmelerinde ne gibi bir degisiklige neden oldugunu arastırmaktır. Materyal ve Metod: Çalısmamızda 20 adet yetiskin saglıklı disi Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar DPOAE ile ölçümleri yapıldıktan sonra, 10'u kontrol ve 10'u deney grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubu sıçanlar, bobin sargının içinde olacak sekilde kabine yerlestirildi. 60 gün süre ile her gün, günde 4 saat üreteç açık bırakılarak ekstrem düsük frekanslı pulsatil elektromanyetik alana maruz bırakıldı. Bu süre sonunda deney ve kontrol grupları DPOAE ile tekrar degerlendirildi. Çıkan sonuçlar deney grubunda, maruziyet öncesi ve sonrası olarak kendi içinde ve kontrol grubu ile karsılastırılarak degerlendirildi. Bulgular: Sıçanlar üzerinde yaptıgımız çalısmada PEMA' a maruz bırakılan sıçanların maruziyet öncesi ve sonrası ölçüm sonuçlarını kendi içinde ve kontrol grubu ölçümleri ile kıyasladıgımızda elde edilen sonuçlar arasında anlamlı fark olmadıgını gördük (p>0,05). Sonuç: Çalısmamızda, 25 darbe/sn ve 50 Hz pulsatil elektromanyetik alana 60 gün, günde 4 saat süre ile maruz kalmanın, sıçanların iç kulak ve isitmelerine herhangi bir etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of pulsed electromagnetic field on hearing of rats, by applying pulsed electromagnetic field to Wistar Albino adult female rats in vitro and by using the distortion mode of an autoacoustic emission device. Materials and methods: In our study, 20 healthy adult female Wistar Albino rats were used. After measurement using distortion product autoacoustic emission , the rats were divided into two groups, control and experiment, each of which contained 10 rats. They were exposed daily for four hours to a pulsed electromagnetic field of 25 beats/s and 50 Hz frequency for 8 weeks. At the end of this period, the experiment and control groups were re-evaluated. Distortion product autoacoustic emission was measured as both DPgram and input-output in General Diagnostic mode. Primary stimulant were equalized to 65 dB and frequencies were setup f2/f1=1.22. The results obtained were evaluated using an intra-group comparison and a comparison with the control group before and after the exposure. Results: When we analyzed values of the adult rats before and after the exposure using a t test on matched samples, we did not find a significant difference (p>.05). When we analyzed values in the control group between the first and last measurement using a t test on matched samples, we did not find a significant difference (p>.05). Conclusion: When we compared results for all frequencies between the experiment and control group and the mean obtained in the experiment group before and after pulsed electromagnetic field exposure. no statistically significant difference was found (p>.05).