Atık lastiklerden elde edilen siyah karbonun bitüm ve bitümlü sıcak karışımlara etkisi
The effect of black carbon obtained from waste tires on bitumen and bitumen hot mixtures
  1. Tez No: 666471
  2. Yazar: ZÜLFÜKAR AKSAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada; atık lastiklerden geri dönüşüm yoluyla elde edilmiş siyah karbonun (SK) bir katkı maddesi olarak bitüm ve bitümlü sıcak karışımların (BSK) özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, B 160/220 penetrasyon sınıflı saf bitüme, bitüm ağırlığının %5, %10, %15, %20 oranlarında siyah karbon eklenerek modifiye bitümler hazırlanmıştır. Saf ve modifiye bağlayıcıların fiziksel özellikleri geleneksel testlerle, reolojik özellikleri ise dinamik kayma reometresi (DSR), kiriş eğme reometresi (BBR) ve dönel viskozimetre (RV) deneyleri ile belirlenmiştir. Siyah karbonun karışımların performans özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla saf ve modifiye bitümler kullanılarak, Marshall karışım dizayn yöntemi ile BSK numuneleri hazırlanmıştır. Numuneler üzerinde Marshall Stabilite, Kalıcı Marshall Stabilitesi (RMS), Dolaylı Çekme Esneklik modülü (ITSM), Dolaylı Çekme Mukavemeti (ITS), Statik Sünme ve Sünme sertliği deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; siyah karbon katkısının bitüm modifikasyonunda kullanılmasıyla, katkı oranı artışıyla bağlayıcıların sertleşme eğilimi gösterdiği ve sıcaklık hassasiyetinin azaldığı görülmüştür. SK katkısıyla bağlayıcıların yüksek ve düşük sıcaklıklardaki performanslarının arttığı görülmüştür. Karışım deney sonuçlarına göre, karışımların performans özelliklerinin %10-15 SK katkı oranında iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of recycled carbon (BC) that was obtained from wate tires was investigated as an additive on the properties of bitumen and bituminous mixes. The physical properties of pure and modified binders were determined by conventional tests, while their rheological properties were determined by dynamic shear rheometer (DSR), beam bending rheometer (BBR) and rotational viscometer (RV) tests. In order to determine the effect of black carbon on the performance properties of mixtures, BSK samples were prepared by using pure and modified bitumens using Marshall mix design method. Marshall Stability, Retained Marshall Stability (RMS), Indirect Tensile Strenght Modulus (ITSM), Indirect Tensile Strength (ITS), Static Creep and Creep hardness tests were performed on the samples. According to the results obtained, with the use of black carbon additive in bitumen modification, it has been observed that the binders tend to harden and temperature sensitivity decreases with the increase in the additive ratio. It has been observed that the performance of the binders at high and low temperatures has been increased with the addition of BC. According to the mixture test results, it was seen that the performance properties of the mixtures improved at 10-15% BC additive rate.