Multipl sklerozlu hastalarda aerobik ve izokinetik egzersiz programının kas gücü kardiovasküler sistem ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of aerobic and isokinetic exercise programs on muscle power, cardiovascular fitness, and quality of life in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 666472
  2. Yazar: SEVGİ ATAR
  3. Danışmanlar: DR. CANAN BERKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışmada multipl skleroz hastalarında aerobik ve izokinetik rehabilitasyon egzersiz programlarının kas gücü, kardiyovasküler fitness ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. YÖNTEM ve GEREÇLER: Bir rehabilitasyon merkezine kayıtlı olan toplam 40 multipl skleroz hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların yirmisi aerobik egzersiz grubuna ve 20'si de izokinetik egzersiz grubuna randomize olarak ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar 8 hafta boyunca haftada 3 gün bir rehabilitasyon programına katıldılar. Aerobik egzersiz grubunda, yürüme bandı kişinin yürüyebileceği maksimum hıza ayarlandı ve 30-45 dk. koşu-yürüyüş egzersizi uygulandı. İzokinetik egzersiz grubunda hastalar bisiklet ergometresinde pedal çevirdiler. Başlıca egzersiz kapasitesi, kas kuvveti, kardiyovasküler fitnes ve yaşam kalitesi ölçümleri yapıldı. BULGULAR: İzokinetik egzersiz grubunda tedavi sonrası efor değerleri maksimum ulaşılabilir kalp hızı hariç diğer tüm parametrelerde gelişme görüldü (p0.05). TARTIŞMA ve SONUÇ: Multipl skleroz hastalarında fonksiyonel duruma uygun egzersizlerin seçimi gibi önleyici tedbirler ve uygun önlemler kullanılıyorsa, kas kuvveti fonksiyonelliği ve yaşam kalitesini egzersiz artırabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: This study aimed to evaluate the effects of aerobic and isokinetic rehabilitation exercise programs on muscle power, cardiovascular fitness, and quality of life in multiple sclerosis patients. METHODS: A total of 40 multiple sclerosis patients who have enrolled in rehabilitation center were included. Twenty of them were randomly assigned to the aerobic exercise group, and 20 to the isokinetic exercise group. Patients in both groups participated in a rehabilitation program for 3 days a week during 8 weeks. In the aerobic exercise group, walking treadmills were adjusted to the maximum speed at which a person could walk, and a 30–45-min run–walk exercise was performed. The patients in the isokinetic exercise group pedaled on a bicycle ergometer. The primary outcome measures were exercise capacity, muscle strength, cardiovascular fitness and quality of life. RESULTS: In the isokinetic exercise group, post-treatment exertion values improved significantly for all parameters except maximum achievable heart rate (p0.05). DISCUSSION AND CONCLUSION: The exercise can increase muscle strength, functionality, and quality of life of multiple sclerosis patients if preventive measures and appropriate precautions, such as the selection of exercises suitable for the functional condition of the patient are used.