Sigorta hukukunda sigortacının aydınlatma yükümlülüğü
Disclosure obligation of the insurer in insurance law
- Tez No: 666481
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sigorta sözleşmeleri, tarafların beyan ettikleri bilgiler ve var olan durumlar üzerinden kurulduğu için doğru bilgiye ulaşılabilmesi sözleşmenin sıhhati açısından büyük önem arz etmektedir. Bu hususa ilişkin olarak sigortacının aydınlatma yükümlülüğü TTK m. 1423'te, bilgilendirme yükümlülüğü ise Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmelik'te düzenlenmiştir. Ancak farklı düzenlemelerde farklı kavramlara yer verilmesi kavramsal problemlere neden olmuş, bunun yanı sıra düzenlemelerin kapsamına ilişkin de karışıklıklar yaşanmıştır. Çalışmada, örnek kararlar eşliğinde aydınlatma yükümlülüğünün mevzuatımızdaki yeri ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the insurance contracts are established based on the information declared by the parties and the existing situations, it is very important for the health of the contract to reach the right information. Regarding this issue, duty of disclosure is regulated Turkish Code of Commercial art. 1423, information duty have been regulated Regulation on Information in Insurance Contracts. However, including different concepts in different arrangements caused conceptual problems, as well as various complexities regarding the scope of the regulations. In the study, the place of the disclosure obligation in our legislation was expressed in company with sample decisions.