Kadına yönelik şidettin dijital iletişim perspektifinden incelenmesi: Türkçe ve İngilizce Twitter paylaşımlarının karşılaştırılmalı analizi
The study of violence against women from digital communication perspective: Comperative analysis of Turkish and English Twitter posts
  1. Tez No: 666519
  2. Yazar: ARZU AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber iletişim farklı boyutlara ulaşmıştır ve dijital iletişim kanalları yaygın bir şekilde kullanılır hale gelmiştir. Bu yüksek lisans tezinin amacı kadına yönelik şiddet konusunu dijital iletişim perspektifinden değerlendirmektir. Bu maksatla, öncelikle medyada kadın temsili ve sonraki bölümde ise şiddet konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın kuruluşlarının ve platformlarının Twitter hesaplarında yer alan, kadına yönelik şiddet konusunu içeren paylaşımlar Türkçe ve İngilizce olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, communication has reached different dimensions with the development of technology and digital communication channels have become widely used. The aim of this master thesis is to evaluate the issue of violence against women from the perspective of digital communication. For this purpose, first of all, representation of women in the media and then the concept of violence were discussed in detail. In the research part of the study, the posts on the subject of violence against women on Twitter accounts of women's organizations and platforms which are fighting violence against women were compared in Turkish and English.