Dönüştürücü liderliğin entelektüel yetkinlikleri bağlamında Y kuşağının performansına etkisinin araştırılması
The effects of transformational leadership on generation Y performance under the mediating role of intellectual competencies
- Tez No: 666520
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Liderlik, işletmelerin başarısında en önemli etkenlerden biridir. Bu sebeple uzun yıllardır çeşitli referans noktalarına göre liderlik araştırmaları yapılmakta, firma performansına en çok etki eden, çalışanların performansını en çok artıran ve en ideal liderlik tarzı saptanmaya çalışılmaktadır. Dönüştürücü liderlik tarzı da son çeyrek asırda hakkında bir çok araştırmanın yapıldığı bir liderlik tarzı olmuştur. Bu çalışmada da Dönüştürücü liderlik tarzının Y kuşağı üzerindeki çalışan performansına olan etkisi incelenmiştir. Y kuşağı günümüzde iş dünyasının en önemli insan gücünü oluşturmaktadır. Bu kuşak çalışanlarının verimliliği, performansı işletmeler için bilgi toplumunda daha da önemli noktaya ulaşmıştır. Y kuşağının performansını etkileyen unsurların başında liderlik davranışı gelmektedir. Bu kuşak karakteristik özellikleriyle dönüştürücü liderlik davranışı sergileyen liderleri kendilerine uygun liderler olarak görmektedirler. Dönüştürücü liderlerde olması beklenen önemli niteliklerden biri de liderin entelektüel yetkinlikleridir. Stratejik bakış açısı, vizyon ve hayal gücü, eleştirel analiz ve karar verme özelliklerine sahip liderlerin Y kuşağının performansına olan etkisi araştırmamızda araştırılan bir diğer konu olmuştur. Bu amaçla 390 Y kuşağı çalışanla anket yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonuçları dönüştürücü liderlik davranışının Y kuşağı çalışanların görev performansını ve ekstra rol davranışını pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Entelektüel yetlinliklerin aracı değişken olarak konumlandırıldığı araştırma modelinde; dönüştürücü liderlik ile Y kuşağı performansı arasında entelektüel yetkinlikler aracı değişkeninin kısmi etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most important factors in the success of firms. For this reason, leadership researches have been conducted according to various reference points for many years, and the most ideal leadership style is tried to be determined, which affects firm performance the most, increases the performance of employees most. The transformational leadership style has also been a leadership style, which more researches have been done on it in the last quarter century. In this study, the effect of Transformational leadership style on Generation Y employee performance was examined. Generation Y constitutes the most important manpower of the business world today. The efficiency and performance of this generation of employees has reached an even more important point in the information society era for businesses. Leadership behavior is one of the main factors affecting the performance of generation Y. This generation through their characteristics find appropriate the leaders who show transformational leadership behavior as a leader. One of the important qualities expected to be in transformational leaders is the leader's intellectual competencies. The effect of leaders with strategic point of view, vision and imagination, critical analysis and decision making on the performance of generation Y was another topic investigated in our research. For this purpose, a survey was conducted with 390 Y generation employees using the survey method. Research results revealed that Transformational leadership behavior positively affects employees' role performance and extra role behavior. In the research model in which intellectual competencies are positioned as mediator variables; It is concluded that the variable of intellectual competencies has a partial effect between transformational leadership and generation Y performance.