Sivil havacılık işletmelerinde sürdürülebilirlik politikalarının örgütsel performansa etkisi: TAV Havalimanı örneği
The effect of sustainability policies on organizational performance in civil aviation enterprises: The case of TAV Airport
- Tez No: 666521
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde tüketiciler, devlet, çalışanlar, yerel halk ve yatırımcılar işletmelerin kurumsal davranışlarının denetlenmesini daha fazla talep eder hale gelmiştir. Örgütsel performansın d değerlendirilmesinde, finansal verimlilik göstergelerine ek olarak, işletmelerin sürdürülebilirlikle ilgili göstergelerini dâhil etmesi, sosyal ve çevresel yatırımların, çeşitli raporlamalarla sunulmasıyla, kurumlar paydaş grubunun desteğini alacağı için firma riski azalmakta ve uzun vadede şirket değerinde artış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, BIST Sürdürülebilirlik Endeksine kote olan tek havalimanı işletmesi TAV Havalimanları Holding A.Ş'nin 2013-2019 yılları arasındaki finansal performansı ve 2013-2017 yılları arasında yayınlamış olduğu sürdürülebilirlik raporlarından alınan verilerle sürdürülebilirlik performansı, çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSİS yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. İşletmenin bu yıllara göre en iyiden en kötüye doğru sürdürülebilirlik ve finansal performans değerleri belirlenerek sıralanmıştır. Örgütsel-finansal performans ile sürdürülebilirlik performansı arasında yıllar bazında pozitif-negatif yönlü yada nötr bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak yıllara göre değişen bu iki performans değerleri arasında kesin bir paralellik görülmemekle birlikte bunun konjonktürel olası nedenleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, consumers, government, employees, local people and investors have become increasingly demanding that the corporate behavior of businesses be audited. In the evaluation of organizational performance, in addition to financial efficiency indicators, the inclusion of the sustainability indicators of the enterprises, the presentation of social and environmental investments with various reports, the companies will receive the support of the stakeholder group, so the company risk decreases and it appears as an increase in the company value in the long term. In this study, the financial performance of TAV Havalimanları Holding A.Ş., the only airport operator listed on the BIST Sustainability Index, between 2013-2019 and the data obtained from the sustainability reports published between 2013-2017, the sustainability performance, AHP and TOPSIS methods, which are the multi-criteria decision-making methods. It was analyzed using. The sustainability and financial performance values of the business from the best to the worst were determined and ranked according to these years. It has been investigated whether there is a positive-negative or neutral relationship between organizational-financial performance and sustainability performance. As a result, although there is no exact parallelism between these two performance values that change over the years, the possible cyclical reasons for this are discussed.