Öğretmen adaylarının alan bilgisi sınav kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of prospective teachers' field knowledge test anxiety in terms of different variables
- Tez No: 666533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA PEKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının; öğretmenlik alan bilgisi testi sınav kaygılarının (ÖABT) farklı değişkenler açısından incelenmesi ve fen bilimleri öğretmen adaylarının sınav hakkındaki düşüncelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada açıklayıcı karma desen kullanılmış, örneklem grubu olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Fen bilimleri öğretmenliğinden 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören; matematik ve sınıf öğretmenliği branşlarından ise 4. sınıfta öğrenim gören toplam 235 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu ise 10 fen bilimleri öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında öğretmenlik merkezi sınavı kaygı ölçeği, kişisel bilgi formu ve öğretmenlik alan bilgisi testi (ÖABT) hakkındaki düşünceleri öğrenmeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Araştırma verileri nicel ve nitel olmak üzere iki boyutta ele alınmış, nicel verilerin analizinde yüzde, frekans, bağımsız örneklem t testi, ANOVA gibi test istatistiklerinden yararlanılmıştır. Nitel veri analizinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde öğretmen adaylarının orta düzeyin biraz üzerinde sınav kaygısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının alan sınavı kaygı düzeyleri; yaş, cinsiyet, ekonomik durum değişkenleri açısından anlamlıyken branş, kardeş sayısı, sınıf düzeyi gibi değişkenler açısından anlamlı bulunamamıştır. Adayların yaş ve kaygı düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişki olduğu, kız öğretmen adayların daha kaygılı oldukları ve ekonomik anlamda daha rahat olan adayların kaygı düzeylerin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel boyutta fen bilimleri öğretmen adaylarının alan sınavına yönelik görüşlerinin ağırlıklı olarak olumsuz yönde olduğu, nitelikli öğretmen seçimi noktasında yeterli olmadığını ve geliştirilmesi gereken bir sınav olarak görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak buna rağmen öğretmen adayları ülkemiz şartlarında alan sınavını en makul yöntem olarak görmekte, alan bilgisinin daha önce KPSS'ye dâhil edilmemiş olmasını eksiklik olarak değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate prospective teachers' teaching profession field knowledge (TPFK) test anxiety in terms of different variables and determine prospective science teachers' opinions on the test. The mixed-methods explanatory design was used in this study. The study group consisted of 235 prospective teachers receiving education at the 3rd and 4th-year level in the department of Science Teaching and at the 4th-year level in the branches of elementary mathematics and school teaching in the spring term of 2018-2019 academic year. The qualitative phase of the study was conducted with 10 prospective science teachers. In order to collect data, teaching profession centralized test anxiety scale, personal information form and semi-structured interview forms for acquiring opinions on teaching profession field knowledge (TPFK) test were used. The research data was evaluated as quantitative and qualitative. For the analysis of quantitative data, test statistics such as percentage, frequency, independent samples t-test, and ANOVA were used. Qualitative data was analyzed by content analysis technique. As the result of the findings obtained from the research, it was determined that prospective teachers had the test anxiety slightly above the mid-level. Prospective teachers' field test anxiety levels were found statistically significant in terms of age, sex, economic status; however, they were not statistically significant in terms of variables such as branch, number of sibling, and grade level. It was concluded that there was a negative correlation between the age and anxiety levels of prospective teachers, female prospective teachers were more anxious and the prospective teachers with higher economic status had a lower level of anxiety. Based on the analysis of qualitative data, it was determined that prospective science teachers' opinions on field test were mostly negative, and therefore, the test was not sufficient in terms of the selection of qualified teachers and needed to be improved. However, prospective teachers consider field knowledge test as the most reasonable procedure in our country in present-day conditions and the fact that field knowledge has not been included in the public personnel selection examination (PPSE) before as a shortcoming.