Atama bekleyen fen bilimleri öğretmenlerinin kaygı düzeyleri
Level of anxiety of science teachers waiting for their assignment
  1. Tez No: 836587
  2. Yazar: ÖZNUR TÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada atama bekleyen fen bilimleri öğretmenlerinin Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'na, atanma durumlarına ve laboratuvar ve öğretim sürecine ilişkin kaygılarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, betimsel tarama modeline dayalı nicel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Katılımcı Bilgi Formu”,“KPSS Sınav Kaygısı Ölçeği”,“Öğretmen Adaylarına Yönelik Atanamama Kaygısı Ölçeği”ve“Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Laboratuvar ve Öğretim Sürecine İlişkin Kaygı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma kapsamında Google Forms aracılığıyla Türkiye'nin 62 farklı üniversitesinden 2022 yılı KPSS'ye hazırlanan 262'si kadın, 35'i erkek olmak üzere toplam 297 fen bilimleri öğretmeninden veri toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 25.21 (SS= 3.12) olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizi kapsamında katılımcıların KPSS'ye, atanma durumlarına ve laboratuvar ve öğretim sürecine ilişkin kaygılarının düzeyini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, minimum değer, maksimum değer) hesaplanmıştır. Ardından incelenen değişkenlerin cinsiyet açısından farklılık gösterip göstermediğini görmek için üç ayrı çok değişkenli varyans analizi (Manova) yapılmıştır. Diğer taraftan nicel verileri desteklemek amacıyla Katılımcı Bilgi Formundaki açık uçlu sorulardan elde edilen veriler nitel veri analizi tekniklerinden kategorisel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcıların cevapları araştırmacı tarafından kelime grubu şeklinde kodlandıktan sonra anlam bütünlüğü esas alınarak temalar altında rapor edilmiştir. Betimsel istatistik sonuçları atama bekleyen fen bilimleri öğretmenlerinin KPSS Sınav Kaygısı Ölçeği'nin alt boyutlarından“genel kaygılarının”ve“sınava hazırlık kaygılarının”yüksek,“kendinizi nasıl gördüğünüz ve başkalarının sizi nasıl gördüğü ile ilgili endişelerinin”ve“gelecek ile ilgili endişelerinin”orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Öğretmen Adaylarına Yönelik Atanamama Kaygısı Ölçeği'nin alt boyutlarından“atanamama korkusunun”çok yüksek,“kişisel algılarının”ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların atanama kaygılarında cinsiyet değişkeni açısından bir anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Laboratuvar ve Öğretim Sürecine İlişkin Kaygı Ölçeği'nin alt boyutlarında“alan (fen ve laboratuvar) yeterliğine yönelik kaygılarının”çok yüksek,“iletişime yönelik”ve“sınıf yönetimine yönelik kaygılarının”ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre alt boyutlarda anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Nitel veriler analiz edildiğinde katılımcılar KPSS soruları ile eğitim fakültesi ders içeriklerinin örtüşmediğini düşünmektedir. Bunun sebebi olarak en çok eğitim fakültesindeki derslerin KPSS'ye yönelik olmamasını, derslerin yetersiz işlenmesini ve sınavın derslere göre detaylı olmasını göstermektedirler. Bununla birlikte katılımcılar KPSS'nin nitelikli öğretmen seçimini sağlamadığını belirtirken öğretmen istihdamının eğitim fakültesi kontenjanlarının öğretmen ihtiyacına göre belirlenmesi, atama kontenjanlarının artırılması, gerçek sınıf ortamında örnek ders anlatımına (performansa) dayalı yapılması, sınavla öğretmen istihdamının uygun bir yöntem olmamasını, ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması ve mülakatın kaldırılması şeklinde öneriler sunmuşlardır. Bu çalışma mevcut öğretmen istihdamı modelinin fen bilimleri öğretmenlerinin kaygılarını artıran bir model olduğunu ve öğretmen istihdamının daha etkili yapılması için yeni bir modele ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the anxieties experienced by science teachers waiting for their assignment for the Government Employee Selection Examination (GESE), not to be assigned, and laboratory work and teaching. For this purpose, a quantitative study based on the descriptive survey model was conducted. Data were gathered for the study using the“Participant Information Form”,“GESE Exam Anxiety Scale”,“Not Assignment Anxiety Scale for Pre-Service Teachers”and“Science Teachers' Anxiety Scale for Laboratory Work and Teaching”. A total of 297 science teachers (262 women and 35 men) who were preparing for the 2022 GESE from 62 different institutions in Türkiye provided data for the study via Google Forms. The mean age of the participants was calculated as 25.21 (SD = 3.12). As for data analyses, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum value, maximum value) were calculated in order to determine the level of participants' anxieties for GESE, not to be assigned, and laboratory work and teaching. Then, three separate multivariate analyses of variance (Manova) were performed to see whether the variables under consideration varied according to gender. Additionally, the information gathered from the open-ended questions in the Participant Information Form was examined using the category analysis technique, one of the qualitative data analysis methods, to complement the quantitative data. The participants' answers were coded by the researcher as a group of words and reported under themes based on semantic integrity. Results of descriptive statistics showed that on dimensions of the GESE Exam Anxiety Scale, science teachers waiting assignment had high levels of“general anxiety”and“ anxiety for exam preparation”, and moderate levels of“concerns about how you see yourself and how others see you”and“concerns about the future”. In terms of gender variable, no significant difference was observed. As for the Not Assignment Anxiety Scale for Pre-Service Teachers, participants possessed a very high level of anxiety on the“fear of not being assigned”dimension and a high-level anxiety on the“personal perceptions”dimension. No significant difference was observed in the participants' anxieties for not to be assigned in terms of gender variable. In the dimensions of the Science Teachers' Anxiety Scale for Laboratory Work and Teaching, participants'“anxieties for field (science and laboratory) proficiency”were found to be very high, and“anxieties for communication”and“anxieties for classroom management”were found to be high. It was determined that there was no significant difference in the dimensions according to the gender variable. According to the qualitative data analyses, the participants thought that there was a discrepancy between the content of the course they had taken at the faculty of education and the GESE questions. They gave several reasons for this, including that the courses at the faculty of education were not focused on the GESE, the courses were taught inefficiently, and the exam was more in-depth than the course material. Finally, while the participants acknowledged that the GESE did not guarantee the assignment of qualified teachers, they made recommendations that included allocating faculty quotas based on teacher needs of the Ministry of Education, raising the assignment quotas, assigning teachers based on their exemplary lectures (performances) in a real classroom setting, hiring teachers exam-based is not a good practice, ending substitute teaching practice, and ending the interview process. This study showed that the existing teacher employment model is one that makes science teachers more anxious, and that a new model is required to improve teacher employment.