Bursa ili 36 nolu Ertuğrul Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran yetişkin kişilerde ilaç alerjisi sıklığı ve ilaç alerjisi hakkındaki bilgi ve tutumları
The frequency of drug allergy and knowledge and attitudes about drug allergy in adult people who apply to ertugrul education family health center no 36 in Bursa province
- Tez No: 666534
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde özellikle yetişkin popülasyonda birden fazla ilaç kullanımı giderek artmaktadır. Reçete edilen ilaçların sayısı arttıkça, istenmeyen ilaç reaksiyonlarına daha sık rastlanmaktadır. Çalışmamızda, 36 No'lu Ertuğrul Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastalarımızda ilaç alerjisi öyküsü, ilaç alerjisi hakkındaki bilgi düzeyleri ve bunları etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel ve anket çalışması olarak düzenlenmiştir. Temmuz 2020 - Kasım 2020 tarihleri arasında 36 No'lu Ertuğrul Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle poliklinik hizmeti için başvuran kesin kayıtlı, 18 yaş ve üstü 191 kişi katılımcı dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri, ilaç alerji öyküsü ve ilaç alerjisi bilgi düzeyini değerlendiren anket çalışması yüz yüze görüşülerek araştırmacı tarafından dolduruldu. İlaç alerjisi hakkındaki bilgi düzeyi puanı verilen doğru yanıtlara göre 100'lük sisteme çevrilerek hesaplandı. Çalışmamızda katılımcıların %60,2'si kadın, %31,9'u orta düzey gelire sahip iken %54,4 'ünün en az bir kronik hastalık öyküsü vardı. İlaç alerjisi öyküsü tanımlayanların oranı %14, ailesinde ilaç alerji öyküsü bulunan katılımcıların oranı %17 olarak bulundu. Katılımcıların ilaç alerji bilgi düzeyi puan ortalaması 45,26±18,82 olarak saptandı. Çalışmamızda katılımcılar içerisinde ilaç alerjisi öyküsü tanımlayan kişilerin sıklığı (%14) tahmin edilenden yüksek olduğu görüldü. Alerjik hastalık öyküsü veya ailesinde ilaç alerjisi olanlarda ilaç alerjisinin daha sık görüldüğü gözlendi. Gelir seviyesinin yüksekliği, kişinin komorbid hastalığının olması, kişinin ailesinde ilaç alerjisi öyküsünün olması ve kişinin ilaç alerjisi öyküsünün olması bilgi seviyesinin artmasına katkı sağlayan faktörlerdir. Tahmin edilenden daha sık olan ilaç alerjisinin, hastaların poliklinik başvurusu esnasında ilaç alerjisi öyküsü hakkında daha ayrıntılı anamnez almak ve olası alerjik reaksiyonlar hakkında kişiyi bilgilendirmeye daha fazla süre ayırmak hem hastanın hem de hekimin ilaç alerjisi hakkındaki farkındalığını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using more than one drug is increasing, especially in the adult population. As the number of prescribed drugs increases, adverse drug reactions are more common. In our study, we aimed to investigate the history of drug allergy, the level of knowledge about drug allergy and the factors affecting them in our patients who applied to Ertuğrul Education Family Health Center No.36. Our study was organized as a single-center, cross-sectional and questionnaire study. Between July 2020 and November 2020, 191 participants, 18 years of age and over, who applied to Ertuğrul Education Family Health Center for any reason, were included. The questionnaire evaluating the sociodemographic information, drug allergy history and drug allergy knowledge level of the participants was filled in by the researcher by interviewing face to face. The knowledge level score about drug allergy was calculated by converting into a 100-point system according to the correct answers given. In our study, 60.2% of the participants were women, 31.9% had mid-level income and 54.4% had at least one chronic disease history. The proportion of those who had a history of drug allergy was 14%, and the rate of participants with a family history of drug allergy was 17%. The drug allergy knowledge level mean score of the participants was found to be 45.26 ± 18.82. In our study, the frequency (14%) of people with a history of drug allergy among the participants was found to be higher than expected. It was observed that drug allergy was more common in patients with a history of allergic disease or a family history of drug allergy. High level of income, the presence of comorbid diseases, the history of drug allergy in the person's family, and the history of drug allergy are factors that contribute to the increase in the level of knowledge. Taking more detailed anamnesis about the drug allergy history of patients with drug allergy, which is more common than expected, and spending more time to inform the person about possible allergic reactions will increase the awareness of both the patient and the doctor about drug allergy.