Hiperbilirubinemi tanısı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin beslenme şekilleri ile hastanede kalış süreleri arasındaki ilişki
The relationship between the nutrition style and the length of hospi̇tal stay in babies hospitalised in neonatal intensi̇ve care unit who diagnose hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 666541
  2. Yazar: ASLI AKKUZU
  3. Danışmanlar: DR. AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma hiperbilirubinemi tanısı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerin beslenme şekilleri ile hastanede kalış süresi arasında ilişkiyi araştırmak amacıyla metadolojik olarak yapıldı. Araştırma evrenini İstanbul'da bir devlet hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesindeki yenidoğanlar, örneklemini ise aynı hastanede hiperbilirubinemi tanılı 110 yenidoğan bebek oluşturdu. Veriler toplam 21 soruluk“Veri Toplama Formu”kullanılarak toplandı. Örneklem grubunda bulunan bebeklerin %56,4'ünün kız, %33,6'sının postnatal yaşının 72 saat üzerinde, %70'inin 38 haftadan büyük doğum haftasında, %85,5'nin 2501 gr. üstünde doğum kilosunda, %50'sinin %5'ten fazla doğum sonu fizyolojik tartı kaybının olduğu, %42,7'sinin anne sütü ile beslendiği, %37,3'ünün formül süt ile beslendiği belirlendi. Bebeklerin %91,8'nin Dc testinin negatif olduğu, %55,5'nin 48 saat ve altında fototerapi tedavisi aldığı, %50,9'nun 72 saat ve altında hastanede yatış yaptıktan sonra taburcu olduğu, %7,3'ünün Rh uyuşmazlığının olduğu, %9,1'inin ABO uyuşmazlığının olduğu, %10,9'unun kardeşinde sarılık öyküsü olduğu, %98,2'sinin hastaneye farklı kurumlardan geldiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was contucted to investigate the relationship between the diagnosis of hyperbilirubinemia and the duration of hospitalization and nutrition of infants hospitalized in the neonatal intensive care unit as metedological. The study consisted of newborn infants in the Neonatal Intensive Care Unit of the same hospital in a state hospital in Istanbul and the sample of 110 newborns diagnosed with hyperbilirubinemia. The data were collected using a 21 question“Data Collection Form”. It was determined of the newborns; 56.4% were girls, 33.6% were 72 hours above their postnatal age, 70.0% were at birth weeks greater than 38 weeks, and 85.5% were at birth weight above 2501 g, 50.0% lost more than 5% postpartum physiological weight, 42.7% were fed with breast milk, 37.3% were fed formula milk. 91.8% had negative Dc test, 55.5% had 48 hours or less phototherapy treatment, 50.9% were discharged after hospitalization for 72 hours or less, 7.3% had Rh, 9.1% had ABO incompatibility, 10.9% had a history of jaundice in siblings, 98,2% came to the hospital from different institutions.