Dirsek eklem limitasyonunda aşamalı motor imgeleme eğitiminin etkinliği
The effectiveness of graded motor imagery training in elbow limitation
- Tez No: 666542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmanın amacı, dirsek eklem limitasyonunda Aşamalı Motor İmgeleme (AMİ) eğitiminin eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı, kas kuvveti ve fonksiyona etkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 42 gönüllü olgu randomize edilerek iki gruba ayrıldı: Grup 1 ve Grup 2. Grup 1'e AMİ eğitimi; Grup 2'ye yapılandırılmış egzersiz programı altı hafta (12 seans) boyunca uygulandı. Tedavi sonrasında, her iki gruba altı haftalık ev egzersiz programı verildi. Katılımcılar tedavi öncesi, altı haftalık tedavi sonrası ve altı haftalık takip dönemi sonrasında değerlendirildi. Üst ekstremite aktif EHA dijital gonyometreyle, istirahat, aktivite ve gece ağrısı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, basınç ağrı eşiği dijital algometreyle, el fonksiyonları Jebsen-Taylor el fonksiyon testiyle, kas kuvveti hand-held dinamometre ve kavrama kuvveti hidrolik el dinamometresiyle, lateralizasyon Recognise™ uygulamasıyla, fonksiyonel durum Kol, Omuz ve El Sorunları (DASH) anketi ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKS) ile, hasta memnuniyeti Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. Grup 1 ve Grup 2 arasında sosyodemografik ve klinik özellikler bakımından tedavi öncesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effectiveness of Graded Motor Imagery (GMI) on the range of motion (ROM), pain, muscle strength, and function in elbow limitation. Forty-two voluntary patients were randomly divided into two groups: Group 1 and Group 2. GMI training in Group 1 and structured exercise program in Group 2 was applied for 6 weeks. The patients were assessed before treatment, after 6-week treatment, and 6-week follow-up. After the treatment, a 6-week home exercise program was given to both groups. Active ROM was assessed with a digital goniometer. The pain on activity, at rest, and at night was assessed with the Visual Analog Scale (VAS). The digital algometer was used to assess the pain pressure threshold. Hand functions were assessed with the Jebsen-Taylor hand function test. Muscle strength was assessed with a hand-held dynamometer and grip strength was assessed with a hydraulic dynamometer. The right-left judgment task was assessed with Recognise ™. The functional status was evaluated by Disabilities Arm, Shoulder and Hand (DASH). Kinesiophobia was assessed with Tampa Scale for Kinesiophobia (TKS). Patient satisfaction was evaluated with the Global Rating of Change. There is no significant difference between groups in terms of sociodemographic characteristics and clinical features at baseline (p>0.05).