İslami moda pazarlaması ekseninde tesettür modası
Hijab fashion in the axis of Islamic fashion marketing
  1. Tez No: 666544
  2. Yazar: ZERRİN KARAKAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZBÖLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı İslami moda pazarlaması açısından tesettür modasının incelenmesi ve tesettürlü kadınların bu konudaki görüşlerinin belirlenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak 17-40 yaş aralığında farklı meslek guruplarına ait farklı zamanlarda tesettüre giren 29 kadın ile görüşülmüştür. Araştırma ile tesettürlü kadınların tesettür kavramından ne anladıkları, başlarını örtmenin kendileri için ne anlam ifade ettiği ve tesettür modasının yaygınlaşmasının kadınların tesettür algısını nasıl değiştirdiği, sosyal medya fenomenlerinin takip edilmesinin ve online tesettür mağazalarının tercih sebepleri bu araştırmanın temel problemlerini oluşturmaktadır. Sosyal medyanın ve sosyal medya aracılığı ile yükselen trendlerin başında gelen fenomenlerin tesettürlü kadınların hayatlarında ve giyim tarzlarında ne kadar yer bulduğunu araştırmak araştırmanın bir diğer amacıdır. Görüşmelerden elde edilen bulgular, tesettürün anlamının giderek değiştiğine işaret etmektedir. Eskiden yalnızca bir dindarlık göstergesi olan tesettür pratiklerinde bugün, estetik kaygıların, kimlik edinme çabalarının ve toplumsal hayatta görünür olma isteğinin yansıtıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the hijab fashion in terms of Islamic fashion marketing and to determine the ideas of veiled women on this issue. In the study, qualitative research method was used. Interviews were conducted using semi-structured interview technique with 29 hijab-wearing women between the ages of 17-40. The main problems of this study are what hijab wearing women understand from the concept of hijab, what covering their head means for them, how the spread of hijab fashion has changed women's perception of hijab, the reasons for following social media influencers and choosing online hijab stores. Another aim of the study is to investigate the extent of social media and influencers in the lives and clothing styles of hijab wearing women. The findings from the interviews indicate that the meaning of hijab is gradually changing. The study shows that aesthetic concerns and the desire to be visible in social life have been revealed today in the hijab practices, which previously used to be only a sign of piety.