Bir alışveriş merkezinde yangın risklerinin modelleme yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of fire risks using modeling methods in a shopping centers
  1. Tez No: 666546
  2. Yazar: GÖNÜL AYKUTLUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Physics and Physics Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda sayılarının artmasıyla birlikte, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen alışveriş merkezlerinin Dünya ve Türkiye'de yoğun ilgi görmesi, meydana gelebilecek olası bir acil durumda alışveriş merkezi içerisinde bulunan çalışanlar, müşteriler ve ziyaretçiler içinde birtakım güvenlik sorunlarını meydana getirmektedir. Yapılarda oluşabilecek yangın yükü incelendiğinde alışveriş merkezlerinin yüksek yangın sınıfı grubunda yer aldığı görülmüştür. Araştırmanın temel amacı: alışveriş merkezlerinde meydana gelebilecek herhangi bir yangında oluşabilecek maddi ve manevi zararların asgari düzeylere indirilebilmesi için yangın yükünün farklı bir metotla hesaplanarak, yangının fiziksel risklerinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla, diğer yapılacak faaliyetlere ilave edilmesi ve kaynak teşkil etmesi bakımından mühim olacağı muhakeme edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, with the increase of the number of shopping centres which are indispensable parts of our lifes and the increasing interest they receive, several security problems have appeared for the employees, visitors and customers in them in case of an emergency. When fire load is investigated in the buildings, it has been determined that shopping centres are in high fire class. The basic purpose of the investigation is to provide the evaluation of physical risks of the fire by calculating the fire load in a different method in order to minimize physical and moral damage that occur in case of a fire in shopping centers. For this purpose, it has been thought that this investigation could have significant contribution to other workshops and provide them with a source.