Öğretmenlerin örgütsel sessizlik ve örgütsel sinizm düzeylerinin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisi: Şırnak ili örneği
The effect of teachers levels of organizational silence and organizational cynicism on organizational citizenship behaviors: Sample of province of Şırnak
  1. Tez No: 666581
  2. Yazar: SEMRA ÖGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMALEDDİN ERYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın genel amacı okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık, örgütsel sessizlik ve örgütsel sinizm algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Şırnak ilinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden okullarda görev yapmakta olan 9000 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında öğretmenlere kişisel bilgi formu, örgütsel vatandaşlık düzeylerini ölçmek amacıyla Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği, örgütsel sessizliklerini ölçmek amacıyla Örgütsel Sessizlik Ölçeği, örgütsel sinizm algılarını ölçmek amacıyla Örgütsel Sinizm Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerin uygulandığı grubun özelliklerine ilişkin olarak frekans ve yüzde dağılımları bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgularda örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönlü bir ilişki, örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel sinizm arasında negatif yönlü bir ilişki ve örgütsel sessizlik ile örgütsel sinizm arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to determine the relationship among teachers' perceptions of organizational citizenship, organizational silence and organizational cynicism who work in schools currently. The basis of the study is formed by 9000 teachers working in schools continuing their educational operations in the province of Şırnak in the 2019-2020 academic year. Within the scope of this study, a personal information form was applied to teachers, the Organizational Citizenship Scale to measure their organizational citizenship, the Organizational Silence Scale to measure their organizational silence, and the Organizational Cynicism Scale to measure their perceptions of organizational cynicism. The frequency and percentage distributions were found regarding the characteristics of the group in which the scales were applied. It was found that there is a negative relationship between organizational citizenship behaviour and organizational silence, a negative relationship between organizational citizenship behaviour and organizational cynicism and a positive relationship between organizational silence and organizational cynicism in the obtained findings of the study.