Ankara'da ikamet eden mültecilerin hayvansal ürün tüketim yapısı ve alışkanlıkları
Animal product consumption structure and habits of refugees in Ankara
- Tez No: 666597
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ CEVGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, Ankara ilinde ikamet eden mültecilerin hayvansal ürün (kanatlı eti, yumurta, süt, peynir, yoğurt, kırmızı eti, sakatat, balık eti) tüketim yapısı ve alışkanlıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Ankara'daki mültecilerin sosyo-ekonomik durumlarını inceleme konusu edinmektedir. 6 bölümden oluşan veri temin formu 75 soru içermektedir. Ankara'da mültecilerin yoğunlukla yaşadığı semtlerden 2018 yılının Temmuz- Ekim aylarında toplamda 178 anket toplanmıştır. Ailelerde ortalama birey sayısı 5,78(±0,18) kişi, ortalama çalışan sayısı 1,19(±0,05) kişi, aile gelir ortalaması 1282,30 (±60,31) TL/Ay, ailelere yapılan parasal yardım ise 745,30(±28,64) TL/Ay olarak tespit edilmiş olup katılımcılar bu parasal yardımın kaynağının Türk Kızılayı olduğunu belirtmiştir. 178 ailenin 165'i tavuk eti (%88,2), 170'i yumurta (%90,9), 133'ü süt (%71,1), 102'si peynir (%54,5), 164'ü yoğurt (%87,7), 40'ı kırmızı et (%21,4), 55'i balık (29,4) ve 32'si sardalya ve ton balığı konserveleri (17,1%) tüketmektedir. Yukarıda belirtilen ailelerin haftalık ortalama tüketim miktarlarıi; tavuk eti 2,5 (0,16±) kg, yumurta 25,35 (1,36±) adet, süt 4,58 (0,39±) lt, peynir 1,35 0,12±)) kg., yoğurt 3,38 (0,21±) lt, kırmızı et 0,716 (0,090±) kg, sardalya ve ton balığı konserveleri 2,80 (0,50±) adet olarak tespit edilmiştir. Araştırma konusu olan 178 ailede bireylerin haftalık ortalama tüketim miktarlarıi ise; tavuk eti 0,43 (±0,03) kg, yumurta 4,32 (±0,21) adet, süt 0,64 (±0,07) lt, peynir 0,15 (±0,02) kg, yoğurt 0,55 (±0,03) lt., kırmızı et 0,035 (±0,007) kg ve sardalya ve ton balığı konserveleri 0,09 (±0,02) adettir.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to study dietary habits and dietary structure related to the consumption of animal products (poultry, egg, milk, cheese, yoghurt, red meat, offal, fish meat) of the refugees in Ankara, in addition to studying the socio-economic characteristics of the refugees. The questionnaire consisting of 6 chapters contains 75 questions. A total of 178 questionnaires were collected in July and October 2018 in the neighborhoods where refugees live in Ankara. The average number of family members was 5.78 (± 0.18), and the average number of workers per household was 1.19 (± 0.05). With regard to the aid provided to 82 families from the target sample, it was to 745.30TL (28.64 ±), which came from the Turkish Red Crescent card. Of the 178 families, 165family were consuming chicken (88.2%), 170 eggs (90.9%), 133 milk (71.1%), 102 cheese (54.5%), 164 yoghurt (87.7%), 40 red meat (21.4%), 55 fish (29.4) and 32 family were consuming Sardine and Tuna (17.1%). Weekly average consumption of the above families from chicken meat was 0.16 (± 2.52) Kg, eggs 1.36 (± 25.35) egg, milk 0.39 (± 4.58) Liter, cheese 0.12 (± 1.35) Kg, yogurt 0.21 (± 3.38) Liter, red meat 0.090 (± 0.716) Kg, sardines and tuna canned food 0.50 (± 2.80). In addition, the average monthly fish consumption for families was 2.57 (± 0.36) kg. The weekly average consumption of individuals of the 178 families from chicken meat was 0.43 (± 0.03) Kg, egg 4.32 (± 0.21) units, milk 0.64 (± 0.07) Liter, cheese 0.15 (± 0.02) Kg, yogurt 0.55 (± 0.03) Liter, red meat 0.035 (± 0,007) kg, Sardines and tuna canned 0.09 (± 0.02).