Weaving well-being in exile: Twelve Afghan refugee women in Istanbul
Sürgünde refahı dokumak: İstanbul'da yaşayan on iki Afganistanlı mülteci kadın
  1. Tez No: 982148
  2. Yazar: CLARICE RANGEL SCHREINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
İnsanlar giderek daha fazla kendi topraklarından koparılıyor ve güvenlik, özgürlük ve haysiyet arayışıyla kaçmak zorunda kalıyor. Kişinin evini terk etme kararı, ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel bağlamlarla bağlantılı birçok nedenden oluşur. Genellikle mülteciler daha iyi bir yaşam arayışındadır. Afganistan'da yüzyıllar boyunca süren göç, kolonyal ve emperyalist güçlerin müdahalesine maruz kalan çeşitli toplulukları bir araya getirdi. Türkiye'ye göç eden ilk büyük Afgan mülteci grubu 1980 yılında, binlerce Özbek ve Türkmen Afgan'a kalma hakkı verildiğinde ortaya çıktı. O zamanlar sadece Türk kökenli kişiler kayıt yaptırabiliyordu. Ancak elli yıl sonra, Afganistan'dan insanlar kaçmaya devam ediyor, ancak ikamet hakkı hala garanti edilmiyor. Bu çalışma, İstanbul ve Ankara'da çalışan veya okuyan orta sınıf ailelerden gelen genç yetişkin kadınlarla diyalog kuruyor. Taliban'ın dayattığı cinsiyet ayrımcılığı altında hayallerini ve arzularını gerçekleştiremedikleri için ülkelerini mülteci olarak terk ettiler. Aslında, çalışmak ve aktif olmak bile onları tehlikeye atıyordu. Bu tezde şu soruluyor: Türkiye'deki nitelikli Afgan kadınlar sürgünde refah ve özerkliklerini nasıl kazanmaya çalışıyorlar? Bunun için, sürgünün belirsizliği içinde özerklik yaratma ve hayallerini uyarlama yöntemleriyle birlikte, verdikleri anlamlar inceleniyor. Savaşlar kadınları ve erkekleri farklı şekilde etkiler. Göç de öyle. Bu nedenle, savaş zamanında mülteci kadınları ciddiye almak ve söylediklerini dikkatle dinlemek çok önemlidir. Teorik olarak, bu çalışma Sosyal Yeniden Üretim Teorisinden yola çıkarak, zorla yerinden edilmiş bir nüfusun günlük yaşamını incelemek ve refahın anlamını anlamak için başlatılmıştır. Bu çalışmanın hazırlanması sırasında, yalnızca bu teoriyi kullanmanın sınırlılıkları gözlemlenmiştir, bu nedenle boşlukları doldurmak için Feminist Güvenlik Çalışmaları ve refahı inceleyen diğer çalışmaların perspektifleri kullanılmıştır. Bu konular, İstanbul'da yaşayan on bir kadın ve Ankara'da yaşayan bir kadının sesleri aracılığıyla niteliksel bir yaklaşımla işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People are increasingly being uprooted from their territories and have to flee in search of safety, freedom and dignity. The decision to leave one's home is made up of multiple reasons connected to their economic, social, political and cultural contexts. Generally, refugees are searching for a better life. In Afghanistan, migration throughout centuries brought diverse communities together, whose relations have been interfered by colonial and imperialist powers. The first large group of Afghan refugees to migrate to Türkiye was in 1980, when thousands of Uzbek and Turkmen Afghans were offered a right to stay. At that time, only ethnically Turkic people could register. Fifty years later, however, people from Afghanistan continue to flee, but the right to receive a residency still is not guaranteed. This study dialogues with young adult women from middle-class families who work or study in Istanbul and Ankara. They left their country as refugees because their aspirations and desires couldn't be practiced under the gender-apartheid imposed by the Taliban. Actually, working and being active already put them in danger. This thesis then asks: how qualified Afghan women in Türkiye cultivate well-being and autonomy in exile? For this, the meanings they attribute are looked upon, together with ways they create autonomy and adjust aspirations in the limbo of exile. Wars affect women and men differently. Displacement as well. That's why it's so important to take wartime refugee women seriously, and listen attentively to what they have to say. Theoretically, this study initiates from Social Reproduction Theory to look at everyday life and to understand the meanings of well-being from a forcibly displaced population. During the making of this study, limitations were observed by solely using this theory, hence perspectives of Feminist Security Studies and other studies that look at well-being are used to fill in the gaps. These threads are weaved in a qualitative approach through the voices of eleven women in Istanbul and one in Ankara who have a lot to say.