Suriyeli mültecilerin sosyal entegrasyonunda halkla ilişkilerin rolü
The role of public relations in social integration of Syrian refugees
  1. Tez No: 596978
  2. Yazar: OĞUZ KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Suriye'de devam eden iç savaşın bir sonucu olarak gerçekleşen göç hareketi sonucunda Türkiye, sayıları 3.5 milyonu geçen Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'de ikamet eden Suriyeli mültecilerin göçünün türü uzun süreli göç olarak sınıflandırılabilir ve mültecilerin Türk toplumuna sosyal entegrasyonu önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışma, toplumun mültecilerin entegrasyonunu teşvik eden bir yaklaşıma sahip olmasında halkla ilişkilerin rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda bu sürece halkla ilişkilerin şekilde katkı sunabileceğine yönelik bir yol haritası sunmayı amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere halkla ilişkiler lüteratürü kültürlerarası iletişim yaklaşımları da göz önünde bulundurularak taranmıştır. Ayrıca göç tipolojileri, göç kuramları ve entegrasyon yaklaşımları hakkında detaylı bilgi aktarılmıştır. Araştırma bölümünde ise Türkiye'de gerçekleştirilen dijital tartışmalarda Suriyeli mülteciler hakkında ana sorun noktaları ve bu sorun noktalarının alt kırılımları sorgulanmıştır. Bu süreç kapsamında yarı-otomatik içerik analizi yaklaşımı benimsenerek, Twitter'dan toplanan büyük veri setleri, metin madenciliği ve sosyal ağ analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Çalışma bulguları toplumsal güvenlik ve ekonomi konularında Suriyeli mültecilerle ilgili pek çok olumsuz görüşün ifade edildiğini ve yanlış haberlerin kamuoyu üzerinde etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diğer yandan, konu hakkında etkileyici/muhatap olarak kabul edilen farklı aktörler mevcuttur. İstanbul ve Ankara'dan gönderilen, mülteciler hakkında olumsuz ifadeler içeren tweetler yoğun miktarda etkileşim almaktadır. Sorun noktalarının saptanmasının ardından, çalışma amacını gerçekleştirmek üzere, konstrüktivist ve anlaşma oryantasyonlu halkla ilişkiler yaklaşımlarını merkezine alan bir halkla ilişkiler yol haritası tasarlanmıştır. Bu halkla ilişkiler yol haritası toplumu empatik bir yaklaşıma mültecilerin entegrasyonunu desteklemeye teşvik etmeyi ve sosyal entegrasyon süreci üzerinde olumlu bir etki yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As result of migration caused by ongoing civil war in Syria, Turkey has been hosting Syrian refugees whose number exceeds over 3.5 million. Type of migration of Syrian refugees who reside in Turkey can be classified as long-term migration and it makes social integration of refugees to Turkish society an important issue. Within this context, this study aims to understand the role of public relations in developing a perspective in society which encourages social integration of refugees. Study also aims to present a roadmap on how can public relations potentially contribute in this process. In order to realise this purpose, literature of public relations was reviewed by taking intercultural communication approaches into consideration. In addition, detailed information has been provided on migration typologies, theories of migration and approaches of integration. In research section, main problem points about Syrian refugees in digital discussions in Turkey have been investigated and breakdowns of these points have been identified. Semi-automatic content analysis approach has been adopted within this process and big data set aggregated from Twitter has been analysed by using text mining and social network analysis techniques. Findings of study have revealed that most of the negative statements about Syrian refugees on Twitter contain concerns on security and economy oriented topics and effect of fake news on public opinion exists. On the other hand, several actors who have been accepted as influencer in the context of Syrian refugee issue, Tweets sent from Istanbul and Ankara that contain negative statements about refugees receive high amount of interaction. After identifying problem points, in order to realise purpose of study, a public relations raodmap which adapts constructive and consensus-oriented public relations perspective has been designed. This public relations roadmap aims to encourage society to support integration of refugees with an emphatetic approach and create an influence on social integration process in possitive manner.