Bilgisayar uyarlamalı testlerde madde yanıt sürelerinin kullanımı
Use of the item response times in computerized adaptive testing
- Tez No: 666606
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA HALİL ELHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknoloji ve bilgi çağındaki gelişmelere paralel olarak kâğıt-kalem testleri yerini Bilgisayar Uyarlamalı Testlere (BUT) bırakmaktadır. Gelişen bilgisayar teknolojisi yardımıyla bu testlerde yalnızca kişinin yanıt deseni ile ilgili bilgi elde edilmez, bu duruma ek olarak yanıt süreleri ve kişinin maddeyi yanıtladığı andaki davranış şekli ile ilgili bilgi toplanabilir. Yanıt süresi kullanımı ile ilgili literatürde birçok model önerilmiştir. Genel olarak madde zorluğu ve kişisel özellikler üzerinde durulan çalışmalarda çok boyutlu etkileşimler irdelenmeden sunulmuştur ve bu sonuçlar kişi yetenek düzeyi kestirimlerinde yanlılık doğurabilir. Bu çalışmanın amacı, madde yanıt teorisi temelli üç parametreli lojistik (3PL) model ile oluşturulan BUT ile yanıt süresini içeren çözümsel davranış (ÇD) modeli temelli BUT uygulamalarının performanslarının karşılaştırılmasıdır. Ayrıca BUT ÇD ve BUT 3PL modeller dışında kâğıt-kalem ÇD ve kâğıt-kalem 3PL modellerin birbirleriyle ve BUT ile uyumlarını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda planlanan benzetim çalışmasında oluşturulan madde parametrelerinden zorluk parametresi 0 ortalama ve 1,5 standart sapmalı normal dağılımdan N(0,1.5); ayırt edicilik parametresi tekdüze dağılımdan U(0,2) türetilmiştir. Üç parametreli lojistik modelde yer alan ve alt asimptot olarak da isimlendirilen şansa bağlı tahmin parametresi ise 5 yanıtlı sınav sistemi göz önünde bulundurularak U(0.2,0.5) dağılımdan türetilmiştir. Kullanılan ÇD ve 3PL modellere BUT uygulaması yapılırken BUT sonlanma kriteri standart hatanın
Özet (Çeviri)
Depending on the developments in technology and information, paper-pencil tests leave their place to Computerized Adaptive Tests (CAT). With the help of developing computer technology, information about the response pattern of the person is not only obtained in these tests, in addition to this situation, information about the response times and the behavior of the person in the test could be collected. Many models have been proposed in the literature regarding the use of response time. These studies were focused on item difficulty and personal characteristics by ignoring the multidimensional interactions, therefore these results may cause bias in estimates of individual ability levels. The aim of this study is to compare the performance of CAT applications of classical three-parameter logistic (3PL) model which based on the item response theory and solution behavior (SB) model that based on response time. In addition, to evaluate the agreement of paper-pencil SB and paper-pencil 3PL models with each other and with CAT applications. In the simulation study planned for this purpose, difficulty parameter (b) was derived from normal distribution with zero mean and one and half standard deviations N(0, 1.5) and discrimination parameter (a) was derived from uniform distribution U(0,2). Guessing parameter (c), which is included in the three-parameter logistic model and also named as lower-asymptote was derived from uniform distribution U(0.2,0.5) by taking the 5-answer exam system into consideration. While applying CAT to the SB and 3PL models, the standard error in the CAT was taken as