Kültür endüstrisi ürünü olarak Batman karakteri
Batman character as a culture industry product
- Tez No: 666633
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde gelişen teknolojinin etkisi ile güç kazanan tüketim kavramı artık sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel bir olgu haline gelmiştir. Sanayi Devrimi ile başlayan seri üretim, seri tüketimi de beraberinde getirmiştir. Böylece dev şirketler milyonlarca insanın, ihtiyaçları olmadan bile, tüketmelerini sağlamak için çeşitli üretim faaliyetlerine başvurmuşlardır. Tüketim toplumu haline gelen modern dünyadaki toplumlar, tüketim odaklı bir hayat yaşamaktadırlar. Zaman içerisinde tüketim kavramının yaygınlaşması ile kültür kavramı ile entegre olması söz konusudur. Frankfurt Okulu düşünürlerinden Adorno ve Horkheimer birlikte yazdıkları eserde“kültür endüstrisi”kavramını ortaya koymaktadırlar. Kültür endüstrisi kültürün ve kültür ürünlerinin bir meta ve tüketim objesi haline geldiğini ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, medya emperyalizmi ve kültür endüstrisi kapsamında sinema ve batı merkezli filmlerin bireylerin tüketim davranışları üzerindeki etkilerinin Batman çizgi filmi üzerinden irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The concept of consumption, which gained strength with the effect of developing technology, has become not only an economic but also a social and cultural phenomenon. Mass production that started with the Industrial Revolution also desired mass consumption. Thus, giant companies started to use various ways to ensure consumption realization of millions of people. Communities in the modern world, which have become a consumer society, live a consumption-oriented life. With the spread of the concept of consumption over time, it has integrated with the concept of culture. Adorno and Horkheimer, who are among the Frankfurt School intellectuals, presented the concept of“culture industry”in their work. The culture industry states that culture and culture products have become a commodity and consumption object in modern society. The aim of this study is to examine the effects of cinema and western-based films on consumer consumption within the context of media imperialism and culture industry.