Disfonksiyonel uterin kanama tedavisindelevonorgestrel salgılayan intrauterin sistemve oral traneksamik asit etkinliğininkarşılaştırılması
Comparison of the efficacy oflevonorgestrel releasing intrauterinedevice and oral tranexamic acid indisfunctional uterine bleeding therapy
  1. Tez No: 666634
  2. Yazar: EMRE ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Disfonksiyonel uterin kanama (DUK) tedavisinde LNG-RIA (Levonergestrel salan rahim içi araç) ve oral traneksamik asit menstrüel kan kaybını azaltmadaki etkinliği, yan etkiler ve tedaviye devam açısından karşılaştırılmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya DUK tanısı alıp LNG-RIA uygulanan ve 3 gr/gün oral traneksamik asit kullanan 35-51 yaş arası toplam 60 hasta dahil edildi. Çalışmada hastaların mevcut tedavilerine müdahale edilmedi, uygulanan tedavinin dışında medikal yada cerrahi işlemde bulunulmamıştır. Hastaların gözlemsel kanama skorlama sistemi ile hesaplanmış tedavi öncesi kanama skorları(PBAS), kanamalı gün sayıları ve hemoglobin değerleri kaydedildi. Hastalar tedavinin 3 ve 6. aylarında çağrılarak kanama skorları(PBAS), kanamalı gün sayıları, hemoglobin değerleri kaydedilip, yan etkiler açısından ayrıntılı sorgulandı. Bulgular: Gruplar yaş, doğum sayıları, tedavi öncesi PBAS, kanamalı gün sayısı ve hemoglobin değerleri açısından benzerdi. İki gruptada 3 ve 6. ayda kanamalı gün sayısındaki azalma istatiksel olarak anlamlıdır (p0,05), 6. ayda LNG-RIA grubundaki azalma traneksamik asit grubundaki azalmadan daha fazladır (p0,05). LNG-RIA grubunda PBAS'de 3. ayda %87,5 ve 6. ayda %90,5 azalma olup, 6. aydaki azalma istatiksel olarak daha fazladır (p0,05). LNG-RIA uygulanan gruptaki 3. ayın sonunda 10(%40) hastada mastalji, 6. ayda 10(%43) hastada oligo-amenore en sık yan etki idi. Bu grupta 6 ay sonunda tedaviye devam oranı %78 iken, 2(%6,6) hasta yan etkiler nedeniyle tedaviyi bıraktı.Traneksamik asit grubunda 6 ay sonunda tedaviye devam oranı %63 iken hiçbir hasta yan etkiler nedeniyle tedaviyi bırakmadı. Sonuç: LNG-RIA DUK tedavisinde kan kaybını azaltmada traneksamik asitten daha etkin olsada menstrüel siklus paternindeki radikal değişim ve sistemik yan etkiler tedaviyi sürdürmemenin en sık nedenidir. Hastaların bu yan etkilerin görülebileceği ve bunların geçici olduğu hakkında bilgilendirilmesi hasta uyumunu arttıracaktır. Traneksamik asit fertiliteyi etkilemeden, siklus paternlerini bozmadan ve daha iyi tolere edilen yan etkilerle kan kabında azalma sağlar.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare LNG-IUD (Levonorgestrel-releasing intrauterine device) and oral tranexamic acid in disfunctional uterine bleeding (DUB) therapy in terms of efficacy in reducing blood loss during menstruation, side effects, and compliance with therapy. Materials and Method: 60 patients between ages of 35 and 51 who were diagnosed with DUB and were treated with either oral tranexamic acid 3gr/day or LNG-IUD were included in the study. Their existing therapies were not interfered, and no medical or surgical intervention was performed. Bleeding scores(PBAS), which were calculated with observational bleeding scoring system, duration of bleeding, and haemoglobin values before the therapy were recorded. Patients were evaluated again for the same parameters and possible side effects on the 3rd and 6th months of therapy. Findings: Both groups were similar in age, parity, and initial (PBAS), duration of bleeding, haemoglobin values. Decrease in duration of bleeding on the 3rd and 6th months of therapy were statistically significant in both groups(p0,05), the decrease was more significant in the LNGIUD group than the tranexamic acid group on the 6th month(p0,05). In the LNG-IUD group, PBAS decreased by 87.5 % on the 3rd month, and 90.5% on the 6th month, and these changes were statistically significant(p0,05). In the LNG-IUD group the most common complaint was mastalgia on the 3rd month of therapy(40%, 10 patients), and oligomenorrhea-amenorrhea on the 6th month (43%, 10 patients). After 6 months, 78% of patients continued the treatment, while 2 patients(6.6%) quit the therapy because of the side effects. In the tranexamic acid group, the compliance rate was 63%, and none of the patients had discontinued the therapy due to side effects. Results: Even though LNG-IUD is more effective than tranexamic acid in reducing blood loss in DUB patients, the major change in the menstrual cycle pattern and systemic side effects are the most common reasons for discontinuing therapy. Informing the patients about possible side effects and assuring them about their temporary nature will increase patient compliance. Tranexamic acid reduces blood loss while conserving cycle patterns and fertility, and is better tolerated.