Elektrikle tahrikte geçici rejim olayları
electrically and drive transient events
- Tez No: 666635
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez genel olarak 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş mahiyetinde olup bu bölümde elektrikle tahrik sistemi incelenmiştir. İkinci bölümde elektrik motorları ileiş makinelerinin işletme karakteristiklerinin incelenmesine yer verilmiştir.Bu bölümde önemli olan, çalışma esnasında iş makinasının gösterdiği davranışlara elektrik motorunun uygun karşılığı göstermesidir. Elektrik motoru çalışma esnasında rastlanacak en büyük karşıt momenti verebilecek güçte olmalıdır. Kararlı çalışma şartı olarak motor ve iş makinesinin işletme karakteristiklerinin uygunluk göstermeleri gerekmektedir. Üçüncü bölümde genel olarak elektrik motorlarındaki geçici rejim olayları incelenmiştir. Bu bölümde geçici rejim çalışmaya neden olan yol verme, frenleme, dönüş yönünün değiştirilmesi ve bir devir sayısından diğer bir devir sayısına geçiş anındaki geçici rejim olaylarının matematiksel ve fiziksel incelemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise tahrik sistemindeki geçici rejim olayları (Motor+iş makinası) incelenmiştir. Bu bölümde geçici rejim çalışmasının incelenmesinde eşdeğer devre metodu kullanılmıştır. İncelemede transfer fonksiyonu ve blok diyagramlarından faydalanılmıştır. Tezde özellikle fiziksel problemleri matematiksel kalıba sokan sistemli yöntemler üzerinde durulmuştur. Tezde konulara basit ve kısa yoldan yaklaşmaya gayret edilmiştir. Tez çalışmamın tamamlanmasında bana gösterdiği yardım ve katkılarından dolayı Sayın Hocam Prof. Kemal HALICI'ya teşekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
This thesis, in general, consists of four main parts. The first part is an introduction and the system of electrical movement is studied. In the second part, it has given a place for electrical motor snd the studying of thr work- characteristics the work – machineries. The importance of this part is the appropriate reaction of electrical motor to the action of the work-machineries in the working duration. The electrical motor must be powerfull as given the largest counter- moment. As a stable condition, the motor and work- machinery's management of characteristic must be appropriate. Generally, unstable condition of electrical motor are studied in the third part. In this part, evnts like unsatable regim, giving way to working, topping, changing of return way and unstable event of regim at time of transmission from a revolving to another one was studied mathematically and physically. In the fourth part, conditions of unstable regim in moment system (motor+working machines) are studied. In this study, equivalent cycle method is used in studying un stable transfer functions and blok diagrama were benafited in this study. In this thesis, the emphasis was on the systematical methods which espacially gave way for physical problems to enter into mathematical form. In the thesis, we tried to take the matters in a short and simple ways. I should thank to my master Prof. Kemal Halicı fort his valuable help and contribution in completing this study of thesis.