ÖÇB tamiri yapılan hastalarımızda lysholm skoru sonuçlarımız
Lysholm score results in patients with acl repairs
- Tez No: 666636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde otolog hamstring tendon grefti kullanılarak Artroskopik Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu yapılan hastalarımızın fonksiyonel sonuçlarını Lysholm Skoru ile değerlendirmektir. Bütün hastalar erkek bireylerden oluşmakta idi. Hastaların 7'si sağ (%25), 21' i sol dizdi (%75). Hastaların ortalama yaşı 33,03±8,53 idi (15-56). Çalışmaya alınan hastaların ameliyat öncesi , Ön çekmece, Lachman, Pivot Shift testleri ile fizik muayeneleri yapıldı. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3., 6. ay fonksiyonel diz değerlendirmeleri için Lysholm skoru kullanıldı. Hastalarımızın ameliyat öncesi fizik tedavi alanlarda Lysholm skorları ortalaması 72,5714 ve fizik tedavi almamış hastalarımızın Lysholm skoru ortalaması 70,9524 idi. Ameliyat öncesi fizik tedavi alan hastalarda Lysholm skorunun ortalaması daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel bir anlamlılık yoktu (P=0,77). Postoperatif 3. ay Lysholm skoru ortalaması fizik tedavi alan hastalarda 92,85 ve fizik tedavi almayan hastalarda 83,71 olup bu iki grup arasında da çalışmamıza göre istatistiksel bir anlamlılk yoktur. (P=0,421). Postoperetaif 6.ayda fizik tedavi almış gurubun Lysholm skoru ortalaması 98,17, fizik tedavi almayanlarda Lysholm skoru ortalama 89,76 olup, puan olarak daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (P=0,078). Sonuç olarak ÖÇB tamiri yapılan hastalarımızda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası fizik tedavi programına alınan hastaların Lysholm skoru puan ortalaması daha yüksek olmasına rağmen, sadece önerilen egzersizlerin yapılmasının ÖÇB rekonsrüksiyonlarında ameliyat sonrası dönemde diz fonksiyonel sonuçlarda tatminkar sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the functional results of our patients who underwent Arthroscopic Anterior Cruciate Ligament (ACL) reconstruction using autologous hamstring tendon graft with Lysholm Score. All patients consisted of male individuals. 7 of the patients were right knee (25%), 21 of them were left knee (75%). The mean age of the patients was 33.03 ± 8.53 (15-56). Physical examinations of the patients were performed preoperatively with Anterior drawer test,Lachman test and Pivot Shift tests. The Lysholm score was used for functional knee evaluations of the patients preoperatively and at the 3rd and 6th months after surgery. The average Lysholm score of our patients who received physical therapy before surgery was 72.5714 and the mean Lysholm score of patients who did not receive physical therapy was 70.9524. Although the average Lysholm score was higher in those who received physical therapy before surgery, there was no statistical significance (P = 0.77). Postoperative 3rd month Lysholm score mean was 92.85 in patients who received physical therapy and 83.71 in those who did not receive physical therapy, and there was no statistical significance between these two groups. The average lysholm score of the group who received physical therapy in the postoperative 6th month was 98.17, and the average lysholm score was 89.76 in those who did not, although there was no statistically significant difference (P = 0.078).In conclusion, although the lysholm score average of the patients who were included in the preoperative and postoperative physical therapy program was higher in our patients who underwent ACL repair, satisfactory results were obtained in knee functional results in the postoperative period in ACL reconstructions using only the recommended exercises.