Beden eğitimi öğretmenlerinde sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumlarının incelenmesi
Examination of social appearance anxiety and eating attitude of physical education teachers
  1. Tez No: 666637
  2. Yazar: ARİF MERT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEPİKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma; beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları arasındaki ilişkiyi bazı demografik değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Mersin ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 98 kadın (Xyaş = 35.65 ±6.90) ve 188 erkek (Xyaş = 38.13± 8.87) olmak üzere toplam 286 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”ve“Yeme Tutum Testi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, Pearson Korelasyon Analizi ve One Way Anova Analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumunun cinsiyete göre farklılaşmadığını gösterirken sosyoekonomik durum değişkenine göre farklılaştığını ortaya koymuştur. Benzer şekilde, sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumunun spor yapma değişkeni açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca, sosyal görünüş kaygısı ile vücut kitle indeksi arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu ortaya çıkan bir diğer analiz sonucudur. Araştırmanın ana problemi olan sosyal görünüş kaygısı ile yeme tutumu arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymak için yapılan pearson korelasyon analizi sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal görünüş kaygıları ile yeme tutumları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak; araştırmada elde edilen bulgular dikkate alındığında, beden eğitimi öğretmenlerinin sosyal görünüş kaygısı ölçeği puanları ile yeme tutum testi ölçeği puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between social appearance anxiety and eating attitude of physical education teachers according to some demographic variables. In total 286 physical education teachers, including 98 woman (Xage = 35.65± 6.90) and 188 male (Xage = 38.13 ± 8.87) who are working in public and private schools in Mersin province, voluntarily participated in the study.“Demographic Information Form”,“The Social Appearance Anxiety Scale”and“Eating Attitude Test”were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, t-test, Pearson Correlation Analysis and One Way Anova Analysis were used to analyze the data. The results showed that while social appearance anxiety and eating attitudes did not differ according to gender, they differed by socioeconomic status variable. Similarly, it was seen that social appearance anxiety and eating attitude were not significatly differentiated in terms of the variabl of playing sports. Also another analysis result showed that there is a low and positive relationship between social appearance anxiety and body mass index. As a result of the Pearson correlation analysis conducted to reveal wherher there is a relationship between social appearance anxiety, which is the main problem of the study, and eating attitude, it was concluded that there was no significant relationship between social appearance anxiety and eating attitudes of physical education teachers. As a result; Considering the findings of study, it can be said that there is no significant relationship between physical education teachers' social appearance anxiety scale scores and eating attitude test scale scores.