The roles of long noncoding RNA DANCR in cellular biological pathways
Hücresel biyolojik yolaklarda uzun kodlanamayan RNA DANCR'ın rolleri
  1. Tez No: 666639
  2. Yazar: NURDENİZ NALBANT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biotechnology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsan genomunun %2'sinin proteini kodlayan genlerden oluştuğu gösterilmiştir. Bu genomun %80'i transkript edilse de bu RNA'lar proteine çevrilmemektedir. Uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNAs) 200 nükleotidden daha uzundur ve genellikle doku veya hücre tipine spesifik ifade edilir. Çoğunlukla sitoplazmada bulunan DANCR (Farklılaşma Antagonize Edici Protein Kodlamayan RNA), onko-lncRNA olma potansiyeline sahiptir. Çalışmalar, DANCR'nin aşırı ifadesinin hücre proliferasyonunu, tümör gelişimini ve metastazını etkileyerek farklı kanser türlerinin oluşumunda rol oynayabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, tümör ilerlemesindeki potansiyel rolleri hakkında hala bilmediğimiz sorular var. Önceden, insan kolorektal kanser (HCT116) ve fare embriyo fibroblast (MEF) hücrelerini doksorubisinle muamele edip RNA-dizileme yapmıştık. Hücrelerinin doksorubisin ile farklı zamanlar boyunca muamele edilmesinin DANCR ifadesini değiştirdiğini bulmuştuk. Bu bulgudan sonra, DANCR gen lokusunu, CRISPR/Cas9 teknolojisi ile HCT116'dan silmiştik. Bu tez çalışmasındaysa, hücresel süreçte DANCR rolünü araştırmak için, DANCR'ın aşırı ifade edildiği yabanıl tip (WT) ve DANCR ifadesinin geri konduğu DANCR'ı silinmiş hücreleri (KO) oluşturularak sırasıyla OE ve Rescue olarak isimlendirildi. DANCR rolünü analiz etmek için çeşitli hücresel deneyler yapıldı. Bu bulgulara göre DANCR, hücre proliferasyonunu, 3D sferoid ve ankrajdan bağımsız özellikleri artırmaktadır. Ayrıca, DANCR aşırı ifadesi S fazını artırır, ancak DANCR'ın silinmesi G1 fazını artırır. DANCR eksikliği ve fazlalığı, parental hücrelere kıyasla doksorubisine direnç geliştirir. DANCR'nin yarışan endojen RNA rolünü araştırmak için RNA-dizileme ve biyoinformatik analizi yapıldı ve aday miRNA'lar ve DANCR yokluğunda ifadesi değişen miRNA hedefli mRNA'lar bulundu. Bu yüksek lisans tez çalışması, DANCR'nin kolorektal kanser hücre hattındaki hücresel biyolojik yollardaki rollerini belgeler.
Özet (Çeviri)
It has been shown that 2% of the human genome comprised of genes encoding protein. Although 80% of this genome is transcribed, these transcripts are not translated into protein. Long non-coding RNAs (lncRNA), which are longer than 200 nucleotides, are more specifically expressed for tissue or cell types. DANCR (Differentiation Antagonizing Non-Protein Coding RNA) is mostly located in the cytoplasm and has potential to be a potential onco-lncRNA. Studies have shown that overexpression of DANCR may play a role in the formation of various cancers by affecting cell viability, cell proliferation, tumor development, stemness and metastasis. However, there are still issues that we do not know about DANCR's true roles in tumor progression. We, previously, had treated human colorectal cancer (HCT116) and mouse embryo fibroblast (MEF) cells with doxorubicin and performed RNA-seq analysis. We had found that doxorubicin treatment deregulates DANCR expression depending on treatment durations. After that finding, DANCR gene locus had been deleted from HCT116 by CRISPR/Cas9 technology. In this Thesis, to examine DANCR's role in cellular process, DANCR overexpressing WT cells and and DANCR expression restored KO cells were created and named OE and Rescue, respectively. Cellular assays were performed to analyze DANCR role. According to these findings, DANCR increases cell proliferation, 3D spheroid and anchorage independent features. Also, DANCR overexpression increases S phase but DANCR knock out increases G1 phase. DANCR deficiency and redundancy cause resistant to doxorubicin compared to corresponding parental cells. RNA seq and bioinformatics analyses were done to investigate competing endogenous RNA roles of DANCR and candidate miRNAs and mRNAs targets of these miRNAs were identified in differentially expressed genes in DANCR deficiency. This Master's thesis study documents the roles of DANCR in cellular biological pathways in a colorectal cancer cell line.