Ağrılı esnek düz tabanı olan genç bireylerde CAD/CAM tabanlık uygulamasının ve egzersizin etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of CAD/CAM insoles and exercise in young people with painful flexible flatfoot
  1. Tez No: 666672
  2. Yazar: İBRAHİM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı ağrılı esnek düz taban tanısı konulmuş 10-19 yaş arasındaki genç bireylerde CAD/CAM yöntemiyle üretilmiş tabanlık uygulamasının ve egzersizin; fonksiyonel kapasite, pedobarometrik değerlendirme, ayak fonksiyon indeksi ve naviküler düşme testi üzerine etkilerini incelemektir. Ağrılı esnek düz tabanı olan toplam 42 birey 2 gruba ayrıldı, 21 birey kontrol grubuna, 21 birey egzersiz grubuna dahil edildi. Ağrılı esnek düz tabanı olan genç bireylerin fonksiyonel kapasitelerini değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi, statik ve dinamik analizleri içeren pedobarometrik değerlendirme, ayak fonksiyonlarını değerlendirmek için ayak fonksiyon indeksi(AFİ) ve navikülanın düşme miktarını belirlemek için naviküler düşme testi kullanıldı. Ağrılı esnek düz tabanı olan genç bireylerde tedavi sonrası naviküler düşme testi puanları, kontrol ve egzersiz grubunda anlamlı düzeyde düşük bulundu (p0,05). Egzersiz ve kontrol grubundaki bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6 dakika yürüme testi parametrelerinden; delta kalp hızı, delta SPO2 ve delta kan basınçları değerleri arasında fark bulunmadı (p>0,05). Egzersiz grubundaki bireylerin tedavi sonrası delta yorgunluk değerlerinde azalma bulundu (p0,05). Statik ve dinamik analiz parametreleri arasında tedavi öncesi ve sonrası grup içi ve gruplar arası fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak; ağrılı esnek düz tabanı olan genç bireylerde CAD/CAM tabanlık uygulamasının AFİ parametrelerini iyileştirdiği, yürünen mesafeyi arttırdığı ve yorgunluğu azalttığı bulundu. Sadece tabanlık uygulaması ile egzersizle birlikte tabanlık uygulamasının bu parametreler üzerine etkilerinin benzer olduğu ve egzersizin tabanlığa göre üstünlüğü olmadığı bulundu. Egzersizin naviküler düşme miktarını iyileştirmede daha etkili olduğu bulundu. Ancak statik ve dinamik pedobarometrik değerlendirme sonuçlarına egzersizin ve tabanlığın etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effects of CAD / CAM insoles application and exercise on functional capacity, pedobarometric assessment, foot function index and navicular drop test in young individuals between the ages of 10-19 with a diagnosis of painful flexible flatfoot. A total of 42 individuals with a painful flexible flatfoot were divided into 2 groups, 21 individuals were included in the exercise group and 21 individuals in the control group. İndividuals' functional capacity was evaluated by 6-minute walk test and all participants were evaluated with pedobarometric evaluation including static and dynamic analysis. Foot function index(FFI) was used to evaluate the foot functions of all participants. The navicular drop test was used to determine the amount of navicular fall. Post-treatment navicular drop test scores were found to be significantly lower in the control and exercise groups in young individuals with painful flexible flatfoot (p 0.05). There was no difference between the values of delta heart rate, delta SPO2 and delta blood pressure values of the 6-minute walking test parameters before and after treatment in the exercise and control groups (p> 0.05). Delta fatigue values of the individuals in the exercise group decreased after the treatment (p 0.05). There was no difference between the static and dynamic analysis parameters before and after treatment within and between the groups (p> 0.05). As a result; It was found that the application of CAD / CAM insoles improved FFI parameters, increased distance walked and reduced fatigue in painful flexible flatfoot young individuals. However, it was found that the effects of insoles application and exercise together with insoles on these parameters were similar and exercise had no advantage over insoles. Exercise was found to be more effective in improving the amount of navicular falling. However, it was found that exercise and insoles had no effect on static and dynamic pedobarometric evaluation results.