Morbid obez hastalarda ultrasonografi ile radiyal arter çaplarının ölçümü ve 18g-20g kanüllerin radiyal arter kanülasyonu için uygunluğunun karşılaştırılması
- Tez No: 666673
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ KÖKSAL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Çalışmamızda morbid obez hastalarda, USG kılavuzluğunda indüksiyon öncesi ve sonrası radiyal arter çapının ölçülmesi, arter çapının boy, kilo, cinsiyet, sigara kullanımı, el bileği çevresi, kol çevresi, İVA, VKİ, BSA, elin tenarsıcaklığı, vücut sıcaklığı ile ilişkisi vearter kanülasyonu için 18 G ve 20 G uygunluğunun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışmamız 76 morbid obez hastada yapıldı. USG kılavuzluğunda radiyal arter çapı, indüksiyon öncesinde ve sonrasında ölçüldü. USG kılavuzluğunda hastalara 20 G ve 18 G kanül ile arter kanülasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, radial artery diameter of morbidly obese patients were aimed to compare with height, weight, gender, smoking, wrist circumference, arm circumference, IBW, BMI, BSA, thenar temperature of the hand and body temperature.In addition the study comparedbetween the 18G and 20G suitability for arterial cannulation. Material method: Our study was conducted on 76 morbidly obese patients. USGguidance radial artery diameter was measured before and after induction.Arterial cannulation was performed with 20Gand 18G cannulaswith USG.