Taekwondo sporcularında solunum fonksiyonları, kor stabilizasyonu ve kas aktivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between respiratory functions, core stabilization and muscle activation in taekwondo athletes
  1. Tez No: 666685
  2. Yazar: BİLGE YEKTA DELLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, taekwondo sporcularında solunum fonksiyonları, kor stabilizasyonu ve kas aktivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Muğla Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Aydın Erat Spor Kulübün'de taekwondo yapmakta olan 11-18 yaş arasındaki aktif adölesan sporcular dahil edildi. Sosyo-demografik bilgi formu, solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi için spirometre, kor stabilitenin değerlendirilmesi için Spora Özgü Endurans Köprü Testi, Lateral Köprü Testi, kas aktivitelerinin incelenmesi için yüzeyel EMG kullanıldı. Bunların yanında denge için Yıldız Denge Testi (YDT), kardiyorespiratuar uygunluk için 20 Metre Mekik Koşu Testi, fiziksel aktivite değerlendirmesi için Yetişkinler ve Adölesanlar İçin Aktivite Anketi, kas kuvveti için dinamometre kullanıldı. Bu çalışmada kor stabilite ile denge (0.618
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between respiratory functions, core stabilization muscle activation and balance of taekwondo athletes. Active adolescent athletes between the ages of 11-18 who are doing taekwondo at Muğla Büyükşehir Belediye Sports Club and Aydın Erat Sports Club were included in the study. Socio-demographic information form, spirometer to evaluate respiratory functions, Sports-Specific Endurance Bridge Test for assessment of core stability, Side Plank Test, and superficial EMG to examine muscle activity were used in the study. In addition, in our research we made use of the Star Exurcion Balance Test (SEBT) for balance, 20-Meter Shuttle Run Test for cardiorespiratory fitness, Activity Questionnaire for Adolescents and Adults for physical activity assessment, and dynamometer for muscle strength. In this study, it was found that core stability was associated with balance (0.618