İntraligamenter ile mandibular anestezinin mandibular molar dişlerdeki etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize klinik çalışma
Comparison of the effectivenes of intraligamentary and mandibular anesthesia on mandibular molar teeth: A randomised clinical study
- Tez No: 666704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ÇAĞIRIR DİNDAROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda çocukların alt daimi birinci büyük azı dişlerine yapılan intraligamenter ve mandibular anestezi tekniklerinin restoratif tedavi aşamalarındaki ağrı düzeyleri üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Ayrıca iki lokal anestezi tekniğinin; enjeksiyon ağrısı, anestezi başarısı, uygulama sonrası komplikasyon ve olgunun tercihi açısından karşılaştırılması planlandı. Bu randomize, kontrollü, bölünmüş ağız (split-mouth), çapraz düzen (cross-over) ve tek kör çalışmaya; alt çenesinde çift taraflı mine-dentin çürüğü olan daimi birinci büyük azı dişine sahip, yaşları 6-12 arasında değişen, 78 olgu dahil edildi. İlk seans intraligamenter anestezi 2. seans mandibular anestezi uygulanan olgular Grup 1; ilk seans mandibular anestezi 2. seans intraligamenter uygulananlar Grup 2 olarak belirlendi. Olguların enjeksiyon ve tedavi aşamalarındaki ağrı değerleri; subjektif olarak görsel analog ölçeği ve Wong Baker Yüzler ağrı değerlendirme ölçeği kullanılarak kaydedildi. Fizyolojik ağrı ölçeği olarak kalp atım hızı ve arteriyal kan oksijen saturasyon değerleri belirlendi. Veriler; Spearman korelasyon analizi, MannWhitney U ve Brunner-Langer model (F1seans-LD-F1aşama dizayn) ile istatistiksel olarak analiz edildi. Objektif ve subjektif ağrı ölçeklerine göre enjeksiyon ağrısı ve etkinlik açısından intraligamenter ve mandibular anestezi tekniği arasında fark olmadığı saptandı. Mandibular anestezinin ikinci seans uygulamasında subjektif ağrı ölçeği değerlerinde anlamlı bir azalış görülürken, fizyolojik değerlerde anlamlı fark bulunmadı. İlk seans, mandibular anestezi tekniği uygulandığında anlamlı derecede fazla komplikasyon görüldüğü belirlendi. Çocukların alt çene daimi büyük azı dişlerinin restoratif tedavilerinde intraligamenter anestezi, mandibular anesteziye alternatif birincil anestezi olarak kullanılabilir. Anestezi tekniği tercihinde seans etkisinin göz önünde bulundurulması, olguların dental ağrıya yaklaşımını etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of mandibular and intraligamentary anesthesia techniques on pain scores during restorative treatment of permanent mandibular molars in pediatric patients. Additionally, comparing the anesthesia techniques in terms of injection pain, success of anaesthesia, postoperative complications and the subjects' preference was planned. This randomized, controlled, cross-over, single-blind, split-mouth study was conducted on 78 subjects aged 6 to 12 years. Subjects with enamel-dentin caries on the bilateral permanent mandibular molar were included. The subjects have been divided into two groups as Group 1 recieved intraligamentary anesthesia in the first visit, and Group 2 received mandibular anesthesia in the first visit. The pain perception rates of the patients during the injection and treatment phases were recorded subjectively using visual analog scale and Wong-Baker FACES pain rating scale. Heart rate and arterial oxygen saturation were determined as the physiological parameters. The data were analyzed via Spearman correlation analysis, MannWhitney U and Bruner Langer model. There was no statistical difference between intraligamentary and mandibular anesthesia techniques in terms of injection pain and their efficiency according to objective and subjective parameters measuring pain. Although a significant decrease was observed in subjective pain perception rates when the mandibular anesthesia had been performed in the second session, there was no significant difference in physiological parameters. Postoperative complications have increased significantly when mandibular anesthesia technique was applied in the first session. It has been concluded that intraligamentary anesthesia may be an alternative to mandibular anesthesia as the primary anesthesia technique for the restorative treatment of permanent mandibular molar teeth on pediatric patients. In the determination of the anesthesia technique, session factor should be taken into consideration as it is likely to affect dental pain perception of the patients.