İrreversible pulpitisli semptomatik mandibular molarlarda intraligamenter + bukkal infiltrasyon anestezisi ile inferior alveolar sinir bloğu + bukkal infiltrasyon anestezilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of intraligamentary + buccal infiltration anesthesia and inferior alveolar nerve block + buccal infiltration anesthesia in symptomatic mandibular molars with irreversible pulpitis
  1. Tez No: 712361
  2. Yazar: PINAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı endodontik tedavi planlanan akut semptomatik irreversible pulpitisli mandibular molar dişlerde bukkal infiltrasyon anestezisi +intraligamenter anestezi ile inferior alveolar sinir bloğu anestezisi + bukkal infiltrasyon anestezilerinin başarısını değerlendirmektir. Bu çalışmaya, yaşları 18-65 arasında değişen, mandibular molar dişine semptomatik irreversibl pulpitis teşhisi konulmuş olan toplam 50 hasta dahil edildi. Hastalar her bir grupta toplam 25 hasta olacak şekilde randomizasyon bloklarına uyularak iki gruba ayrıldı. İASB + BI anestezi uygulama tekniklerinde sırasıyla 1.8 ml + 1 ml olmak üzere toplam yaklaşık 2,8 ml anestezik solüsyon uygulanırken, BI + ILI için sırasıyla 1 ml + 0,72 ml olmak üzere toplam yaklaşık 1,72 ml anestezik solüsyon uygulandı. Anestezi işleminden sonra kanal tedavisi için hastanın ilişkili dişine rubber dam yerleştirilerek endodontik giriş kavitesi açıldı ve kanal preparasyon işlemlerine başlandı. Hastaların endodontik tedavi aşamalarında ( tedavi başlangıcı, endodontik giriş kavitesinin açılması ve pulpa ekstirpasyonu esnasında olmak üzere) hissettikleri ağrı düzeyleri Heft-Parker VAS skalası ile belirlendi. İşlemler esnasında hiç ağrı hissetmeyen (HP-VAS oranı = 0) veya hafif düzeyde ağrı hisseden (HP-VAS oranı ≤ 54) hastalarda anestezi başarılı kabul edildi. Verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Ki Kare ve Shapiro-Wilk testi kullanıldı. VAS değerlerinin takip boyunca değişimini incelemek ve bu değişime etki eden özellikleri belirlemek için Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri (Generalized Estimating Equations- GEE) yöntemi kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 paket programı kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi 0.05 olarak alındı. Araştırma sonucunda İASB + BI ve BI + ILI grupları için anestezik başarı oranları sırasıyla % 44 ve % 36 olarak tespit edildi. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. (p>0.05). Araştırma limitasyonları göz önünde bulundurularak; semptomatik irreversible pulpitisli mandibular molar dişlerde anestezi yöntemi olarak BI + ILI, IASB + BI anestezisine alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to evaluate the success of buccal infiltration anesthesia + intraligamenter anesthesia between inferior alveolar nerve block anesthesia + buccal infiltration anesthesia in mandibular molar teeth with acute symptomatic irreversible pulpitis, for which endodontic treatment is planned. A total of 50 patients, aged between 18-65, who were diagnosed with symptomatic irreversible pulpitis of the mandibular molar tooth, were included in this study. The patients were allocated in two groups according to the randomization blocks, with a total of 25 patients in each group. In IASB + BI anesthesia techniques, a total of approximately 2.8 ml of anesthetic solution, 1.8 ml + 1 ml, was applied, while for BI + ILI, a total of approximately 1.72 ml, 1 ml + 0.72 ml, was administered. After the anesthesia, a rubber dam was placed on the associated tooth of the patient for root canal treatment, the endodontic access cavity was opened, and canal preparation procedures were started. The pain levels felt by the patients during the endodontic treatment stages (starting the treatment, opening the endodontic access cavity and pulp extirpation) were determined by Heft-Parker VAS scale. Anesthesia was considered successful in patients who felt no pain (HP-VAS ratio = 0) or mild pain (HP-VAS ratio ≤ 54) during the procedures. Chi-square and Shapiro-Wilk tests were used to compare data between groups. Generalized Estimating Equations (GEE) method was used to examine the change in VAS values during follow-up and to determine the features that affect this change. IBM SPSS Statistics Version 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. Statistical significance level was taken as 0.05 in all tests. As a result of the study, anesthetic success rates for the IASB + BI and BI + ILI groups were determined as 44% and 36%, respectively. The difference between the groups was not statistically significant (p>0.05). Within the limitations of the study; BI + ILI as an anesthetic method in mandibular molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis can be an alternative to IASB + BI anesthesia.