Ortaokul öğretmenlerinin eğitim programı bilgisi ile ilgili profesyonel gelişim aktivitelerine katılımlarının 21. yüzyıl becerileri doğrultusunda incelenmesi: TALIS 2018'den kanıtlar
An investigation of secondary school teachers 'participation in professional development activities related to educational program knowledge in accordance with 21st century skills: Evidence from TALIS 2018
- Tez No: 683619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YAMAN ORTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı, farklı ülkelerdeki, (48 Ülke: Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Şili, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Japonya, Kazakistan, Kore, Letonya, Litvanya, Malta, Meksika, Hollanda Yeni Zelenda, Norveç, Portekiz, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Vietnam, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere(Birleşik Krallık), Alberta (Kanada), Romanya, Buenos Aires(Arjantin), Şangay (Çin) ortaokul öğretmenlerinin eğitim programlarının uygulamasına yönelik görüşlerini, öğretimde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım düzeyleri, çokkültürlü ve çok dilli bir ortamda öğretme dereceleri, farklı ülke ve kültürden bireylerle iletişimde olma durumları açısından incelemektir. Bu amaçla, TALIS 2018 araştırması kapsamında ortaokul öğretmenlerine uygulanan anketlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 48 farklı ülkeden 144675 ortaokul öğretmenidir. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde oranları ile değişkenlerin dağılımı belirlenirken, değişkenler arasındaki ilişkiler Goodman - Kruskal Gamma korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, söz konusu ülkelerde TALIS 2018 araştırmasına katılan öğretmenlerin öğretimde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım düzeyleri, çokkültürlü ve çok dilli bir ortamda öğretme dereceleri, farklı ülke ve kültürden bireylerle iletişimde olma durumları olumlu düzeydedir. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, farklı ülkelerdeki ortaokul öğretmenlerinin, eğitim programının uygulanmasına yönelik program bilgisine ilişkin görüşleriyle, öğretimde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanım düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki, ortaokul öğretmenlerinin eğitim programının uygulanmasına yönelik program bilgisine ilişkin görüşleri ile çokkültürlü bir ortamda öğretme dereceleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki, farklı ülkelerdeki ortaokul öğretmenlerinin, eğitim programının uygulanmasına yönelik program bilgisine ilişkin görüşleri ile farklı ülke ve kültürlerden bireylerle iletişimde olma durumları arasında yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the opinions of secondary school teachers in different countries (48 Countries: Australia, Austria, Belgium, Brazil, Bulgaria, Chile, Taiwan, Colombia, Croatia, Southern Cyprus, Czechia, Denmark, Estonia, Finland, France, Georgia, Hungary, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Korea, Latvia, Lithuania, Malta, Mexico, Netherlands New Zealand, Norway, Portugal, Russian Federation, Saudi Arabia, Singapore, Slovakia, Vietnam, Slovenia, South Africa, Spain, Sweden, United Arab Emirates, Turkey, United States , UK (United Kingdom), Alberta (Canada), Romania, Buenos Aires (Argentina), Shanghai (China) about the application of educational programs in terms of the level of use of information and communication technologies in teaching, their degree of teaching in a multicultural and multilingual environment, and their communication with individuals from different countries and cultures. For this purpose, the questionnaires applied to secondary school teachers within the scope of TALIS 2018 research were used. The participants of the study are 144,675 secondary school teachers from 48 different countries. In the analysis of the data; While determining the distribution of variables with frequency and percentage ratios, relations between variables were calculated with Goodman - Kruskal Gamma correlation coefficient. According to the results of the study, the teachers participating in the TALIS 2018 study in these countries have positive level of using information and communication technologies in teaching ,the degrees of teaching in a multicultural and multilingual environment, and their ability to communicate with individuals from different countries and cultures. When the relations between the variables are examined, there is a high level of positive and significant relation between the opinions of secondary school teachers in different countries about the program knowledge regarding the implementation of the educational curriculum and the level of using information and communication technologies in education. A high level of positive and significant relation between the opinions of secondary school teachers in different countries about the program knowledge regarding the implementation of the educational curriculum and their teaching degrees in a multicultural and multilingual environment is found. It has been determined that there is a high level of positive and significant relation between the opinions of secondary school teachers in different countries about the program knowledge regarding the implementation of the educational curriculum and the techers' contacts with the individuals from different countries and cultures.