Erik Satie'nin avangard müziği ve 20. yüzyıl müziğine etkileri
The avant-garde music of Eric Satie and its impact of the 20th century music
- Tez No: 666752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HYUN SOOK TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Fransız besteci Erik Satie'nin politik, sanatsal, estetik duruşu bütünsel olarak ele alınarak eserlerindeki avangard yaklaşım ve tekniklerin 20. yüzyıl müziği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde 20. yüzyıl avangard düşüncesinin arka planı Paris özelinde incelenerek radikal avangard hareketlerin doğuşu ve kuramsal karşılıkları araştırılmıştır. Satie'nin yakın ilişkide olması ve eserlerini dönemin önemli radikal avangard sanatçılarıyla birlikte oluşturması sebebiyle Dada ve Sürrealizm hareketleri detaylı olarak irdelenmiştir. İkinci bölümde sosyal, politik ve ekonomik anlamda Satie'nin hayatını şekillendiren önemli olaylar -bu perspektifin dışında kalacak detaylar dahil edilmeyerek- kronolojik yaklaşımla anlatılmıştır. Bestecinin eserleri; hayatı, politik ve estetik koşullar doğrultusunda üç ana başlık altında kategorize edilmiştir. Çalışmada üç döneme ayrılan eserler kronolojik olarak ele alınmış olsa da inceleme sonucunda ortaya çıktığı gibi, Satie'nin besteciliği geleneksel sanat anlayışındaki ilerlemeci yaklaşımın aksine döngüseldir. Besteci ilk dönemlerinden itibaren -ilk bakışta aksi görülecek olsa da- üretme edimi yaklaşımında oldukça tutarlı olmuş, yeni biçimler geliştirdiğinde önceki biçim ve anlatım tekniklerine her zaman geri dönmüş, yeni eserleriyle iç içe kullanmıştır. Son olarak bu bölümde 1915-1925 yılları arasındaki Satie'nin dahil olduğu kolektif üretime dayalı avangard sanat eserleri incelenmiştir. Satie'nin eserlerindeki 20. Yüzyıl sanatı ve müziğini etkileyen yenilikçi unsurlar ayrı bir başlıkta tek tek yazılmamış, ikinci bölümle birlikte yaşamı ve eserleriyle diyalektik olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; political, artistic and aesthetic standpoint of the French composer, Eric Satie, is dealt with in a holistic way and the impact of the avant-garde approach and techniques in his compositions is examined. In the first chapter, the background of the avant-garde thinking of the 20th century is scrutinized and the emergence of the radical avant-garde movements and their institutional equivalents are studied. Particularly, Dada and Surrealism movements are investigated in a detailed way given Satie's close links and his cooperation with the prominent radical avant-garde artists of the day. In the second chapter, important instances that shaped Satie's life in political, social and economic sense – details that are outside the area of this very perspective – are chronologically described. Considering the circumstances that shaped his life as well as his political and aesthetic world, the works of the composer are categorized under three subtopics. Even though his works are sorted in a chronological way, Satie's composition adopts a cyclical rather than a progressive approach in the traditional understanding of music. Even though quite the opposite seems to be the case at the first glance, the composer has been quite consistent in his performance of production from the very beginning onwards and, when he developed new forms, he always used them in tandem with the old forms and exposition techniques in his new works. Finally, collectively produced avant-garde artistic works that Satie contributed to between 1915-1925 are also scrutinized in this chapter. The reformist elements that influenced Satie's art and music of the 20th century are not individually listed in a separate section but dealt with in a dialectical way along with his life and works in this second chapter.