Femur boyun kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanacak 65 yaş ve üzeri hastalarda beslenme durumunun peroperatif rejyonel serebral oksijen satürasyonuna ve postoperatif kognitif fonksiyonlara etkisi
Effect of nutrition status on peroperative regional cerebral oxygen saturation and postoperative cognitive functions in patients 65 years and over who will be surgical treatment due to femur neck fracture
  1. Tez No: 666782
  2. Yazar: NECMİ ONUR TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH KARAÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Anesthesiology and Reanimation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda; mini nutrisyonal test (MNA) ve antropometrik ölçümle değerlendirilen preoperatif nutrisyonel durumun femur boyun fraktürü cerrahisi planlanan geriatrik hastalarda peroperatif rSO2 değerlerine ve mini mental test (MMT) ile postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya elektif şartlarda femur boyun fraktürü nedeniyle cerrahisi uygulanacak 65 yaş ve üzeri, ASA I-III 40 hasta dahil edildi. Hastalar preoperatif Mini Nütrisyonel Anket (MNA) sonucuna göre normal nütrisyon grubu (MNA0), malnütrisyon riski olan grup (MNA1) ve malnütrisyonlu grup (MNA2) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalara ayrıca preoperatif Mini Mental Test (MMT), Barthel günlük yaşam aktivite indeksi (BGYAI) uygulandı. Genel anestezi uygulanan hastaların rSO2 değerleri (Ort rSO2, Min rSO2, Min rSO2 görülme zamanı ve %Max rSO2) 5 dakika aralıklarla kaydedildi. Derlenme ünitesinde Aldrete 0. ve 15.dk değerleri ile postoperatif 24.saatte Mini Mental Test skoru kaydedildi.
Özet (Çeviri)
AİM: In our study, we aimed to investigate the effects of nutritional status, which we evaluated with mini nutritional test and anthropometric measurements, on perioperative rSO2 values and postoperative cognitive functions evaluated by mini-mental test (MMT) in geriatric patients who will undergo surgical treatment for hip fractures. MATERİAL AND METHOD: Forty ASA I-III patients aged 65 and over who will undergo surgical treatment for hip fractures in elective conditions were included in the study. The patients were divided into three groups according to the preoperative Mini Nutritional Questionnaire (MNA); regular nutrition group (MNA 0), malnutrition risk group (MNA 1), and malnutrition group (MNA 2). Preoperative Mini Mental Test (MMT), Barthel daily life activity index (BGYAI) were also applied to the patients. The rSO2 values (Average rSO2, Min rSO2, Min rSO2 occurrence time, and %Max rSO2) of the patients who underwent general anesthesia were recorded at 5-minute intervals. In the recovery room, Aldrete's 0 and 15 minute values and at the postop 24th hour, Mini-Mental Test score were recorded.