Femur boyun kırıklarının cerrahi tedavisinde açık redüksiyon ve vida osteosentezi ile medial buttress plak destekli açık redüksiyon ve vida osteosentezinin karşılaştırılması
Comparison of open reduction and screw osteosynthesis versus medial buttress plate-supported open reduction and screw osteosynthesis in the surgical treatment of femoral neck fractures
- Tez No: 933344
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUD AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, femur boyun kırıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan iki farklı yöntem olan açık redüksiyon ve vida ile osteosentez ile medial buttress plak destekli açık redüksiyon ve vida osteosentezinin klinik sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Araştırma bu iki cerrahi yaklaşımın kırık iyileşme oranı, komplikasyonlar (örneğin; nonunion, avasküler nekroz), fonksiyonel iyileşme ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma aynı zamanda hangi yöntemin daha üstün olduğunu belirlemek amacıyla cerrahi zorluklar ve komplikasyon risklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza 2016-2023 yılları arasında collum femoris fraktürü sebebiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde opere edilmiş 18-60 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Patolojik kırıklar, aktif enfeksiyon, önceki kalça cerrahisi ve takiplere gelmeyen hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Hastalar açık redüksiyon ve vida ile osteosentez, açık redüksiyon medial buttress plak destekli vida ile osteosentez olarak iki grup olarak incelenmiştir. Radyolojik ve klinik olarak kırık iyileşmesi, Harris kalça skoru, Oxford kalça skoru, Kalça ROM ve komplikasyonlar belirlenmiştir. Toplanan veriler istatiksel analiz ile değerlendirilmiştir. Bulgular Bu çalışmaya, femur boyun kırığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen toplam 31 hasta dahil edildi. Hastalar, uygulanan cerrahi tekniğe göre iki gruba ayrıldı: yalnızca kanüle vida ile fikse edilen olgular (Grup 1, n = 19) ve kanüle vida ile birlikte plak uygulanan olgular (Grup 2, n = 12). İki grup arasında yaş ortalamaları benzer olup, Grup 1'de 41.2 ± 17.6 yıl, Grup 2'de ise 40.8 ± 16.2 yıl idi (p = 0.953). Cinsiyet dağılımı, sigara kullanım oranı, kırık tarafı, travma mekanizması ve ortalama takip süresi bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark izlenmedi. Redüksiyon kalitesi, ameliyat sonrası çekilen radyografilerle değerlendirildi ve dört gruba ayrıldı. Her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Her iki grubun postoperatif 4. ve 12. aylarda değerlendirilen klinik sonuçları karşılaştırıldığında, VAS, Harris Kalça Skoru ve Oxford Kalça Skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç Çalışmamızın sonucunda her iki grup arasında fonksiyonel ve klinik sonuçlar açından anlamlı fark bulunmadığı için bu kırıkların açık cerrahisinde ek olarak MBP yerleştirmeyi önermemekteyiz. Fakat medialden yerleştirilecek buttress plağın vertikal makaslama kuvvetine karşı göstereceği direnç göz ardı edilmemelidir. Anahtar kelime Avasküler nekroz, Butress plak, Femur boyun kırığı, Harris kalça skoru, Kanüle vida, Oxford Kalça skoru
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to compare the clinical outcomes of two different surgical techniques used in the treatment of femoral neck fractures: open reduction and screw osteosynthesis versus open reduction and screw osteosynthesis supported with a medial buttress plate. The research focuses on evaluating the effects of these two surgical approaches on fracture healing rate, complications (e.g., nonunion, avascular necrosis), functional recovery and patient satisfaction. Additionally, the study seeks to determine which method is superior by assessing surgical challenges and complication risks. Materials and Methods The study included patients aged between 18 and 60 years who underwent surgery for collum femoris fractures at Haseki Training and Research Hospital between 2016 and 2023. Patients with pathological fractures, active infections, prior hip surgeries, and those lost to follow-up were excluded. Patients were divided into two groups: those treated with open reduction and screw osteosynthesis, and those treated with open reduction and screw osteosynthesis supported by a medial buttress plate. Radiological and clinical fracture healing, Harris Hip Score, Oxford Hip Score, hip range of motion (ROM), and complications were assessed. The collected data were evaluated using statistical analysis. Results A total of 31 patients who underwent surgical treatment for femoral neck fractures were included in this study. Patients were divided into two groups based on the surgical technique used: those fixed only with cannulated screws (Group 1, n = 19) and those treated with both cannulated screws and a plate (Group 2, n = 12). The mean ages were similar between the groups: 41.2 ± 17.6 years in Group 1 and 40.8 ± 16.2 years in Group 2 (p = 0.953). No significant differences were observed between the groups in terms of gender distribution, smoking rates, fracture side, trauma mechanism, or mean follow-up duration. The quality of reduction was evaluated through postoperative radiographs and categorized into four groups; no significant differences were found between the two groups. When clinical outcomes at postoperative months 4 and 12 were compared, no statistically significant differences were found in terms of VAS, Harris Hip Score, and Oxford Hip Score. Conclusion As our study found no significant differences in functional and clinical outcomes between the two groups, we do not recommend the additional placement of a medial buttress plate (MBP) in the open surgical treatment of these fractures. However, the resistance that a medially placed buttress plate may provide against vertical shear forces should not be overlooked. Keywords Avascular necrosis, Buttress plate, Cannulated screw, Femoral neck fracture, Harris Hip Score, Oxford Hip Score