Femur trokanterik bölge ve boyun kırıklarında tedavi yöntemi seçimini etkileyen faktörler
The Factors affecting the selection of treatment in femoral neck and trochanteric fractures
- Tez No: 91372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YORGANCIGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
57 ÖZET Mayıs 1995 - Haziran 1998 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle femur boyun kırığı veya trokanterik bölge kırığı nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalına başvuran 36 hastanın öpere edilen 37 kalçası incelemeye alındı. Hastaların kırık anındaki yaşlan, cinsiyetleri, ilave yaralanmaları, eşlik eden hastalıkları, kemik kalitesini belirlemek üzere Singh İndeksleri, ameliyat edilinceye kadar geçen süreleri ile uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri ve son takiplerindeki (ortalama 21,3 ay) kalça fonksiyonu değerlendirmeleri ile komplikasyonlan kaydedildi. Tedavi öncesi sayılan faktörlerin nihai fonksiyonel kapasiteler ve komplikasyon oluşması üzerindeki etkileri istatistiksel yöntemlerle belirlendi. Genç hastalarda ilk tedavi seçeneğimiz açık redüksiyon ve internal fiksasyon (AR+İF) idi. Bu hastaların femur boyun kırıklarında multiple çivi ya da spongiöz vida kullanıldı. Genç hastaların trokanterik bölge kırıklarında tercihimiz ise dinamik kalça vidası veya açılı AO/ASİF plak oldu. Yaşlı hastalarda femur boyun kırıklarının özelliği olan kaynama güçlüğü, trokanterik kırıklarda ise kırığın anstabil yapısı ve her iki bölge için önemli bir etyolojik faktör olan osteopeni dikkate alınarak primer artroplasti uygulandı. AR+İF uygulanan hastalardaki komplikasyonlann çokluğu ve nihai fonksiyonel sonuçlarının artroplasti uygulanan hastalardan daha iyi olmaması eşlik eden yaralanmalarına bağlı bulundu. Bu sonuçlara göre, uygulanacak tedavi yönteminin seçiminde bizi yönlendiren faktörlerin temel olarak kırığın yeri ve özelliği, hastanın yaşı ve fonksiyonel kapasitesi, osteopeninin varlığı ile hastanın eşlik eden patolojileri olduğu yargısına varıldı.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The factors affecting the selection of treatment in femoral neck and trochanteric fractures: Thirty-seven hips of 36 patients who were operated at the Orthopaedics and Traumatology Department of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, for femoral neck or trochanteric fractures were investigated. The parameters that were considered at their admission were the age, sex, additional injuries, underlying diseases, Singh Index to assess the bone quality, the time to operation and the method of the surgical treatment. At the last follow-up (mean 21.3 months) complications and hip function scores were noted. The effects of the preoperative factors on the overall functional capacity and the rate of complications were determined with statistical methods. In younger patients, open reduction and internal fixation (OR+BF) was our treatment of choice. Multiple pins or cancellous screws were used in in femoral neck fractures of these patients. In trochanteric fractures of young patients dynamic hip screws or angular AO/ASIF plates were preferred. In older patients, primary arthroplasty was performed by considering the difficulties to obtain union of femoral neck fractures, the unstable nature of the fracture in the trochanteric region, and osteopenia which is an etiologic factor for fractures of both of these anatomic locations. The abundance of complications and worse functional results in patients in which OR+IF was performed, were thought to be due to the additional pathologies. In conclusion, the factors guiding us in selection of the method of treatment were found to be the anatomic location and features of the fracture, the age and functional capacity of the patient, presence of osteopenia and accompanying pathologies of the patient.