Binek araçların çeşitli kısımlarındaki titreşimlerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of vibrations in various parts of passenger vehi̇cles
  1. Tez No: 666795
  2. Yazar: ERCAN ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ADİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mekanik araçlar üzerinde yaptığımız çalışma ile araçlar üzerinde titreşime sebep olan durumlar araştırılmıştır. Bu titreşimlerin en aza indirgenebilmesi için öncelikle titreşimlerin yoğun olabileceği bölgeler üzerinde deneyler yapılmıştır. Bu deneyler neticesinde araç üzerinde titreşimin yoğun olduğu alanlar saptanmıştır. Titreşim ölçümleri, 2017 model 1400 kg ve 1492 kg net ağırlığa sahip benzinli ve dizel binek araçlar kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda mekanik titreşime sebep olan sebepler saptanmaya çalışılmıştır. Bunlar; •Motor Problemleri •Aks Dingil problemleri •Fren Sorunu •Titreyen ve sallanan tekerlekler •Lastik Problemleri ve yol sorunları olarak saptanmıştır. Bu titreşim problemlerinin giderilmesi için yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir. ; •Yetersiz hava emişi veya yakıt emişi kimyasal çevrimi olumsuz etkilediğinden dolayı yenileri ile değiştirilmesi titreşimin azaltılmasında yardımcı olur. •Araçlarımız hareketli parçalardan oluşmaktadır bu nedenle tam performans alınabilmesi için toleransların ve ölçümlerin tam olarak yapılması gerekir. •Kaliperler fren rotorlarını sıkarak aracı durdurmaya çalışır böylece fren balataları bozulmuş rotoru her zamanki gibi kavrayamaz. Bu da titreşime sebep olur. •Cıvata ile somunların tam veya torkunda sıkılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
We use tools to work on mechanical tools. You are in places where the vibration of priority is high in order to minimize this vibration. As a result of these experiments, the instrument is concentrated. Vibration measurements were made on the 2017 model gasoline and diesel passenger cars with 1400 kg and 1492 kg net weight. Why it might cause the construction of the cause; • Engine Problems • Axle axle problems • Brake Problem • Swinging and rocking wheels • Tire problems and road problems have been identified. This is necessary to eliminate vibration problems; • Since insufficient air suction or fuel absorption has a negative effect on the chemical cycle, replacement with new ones helps to reduce vibration. • Our tools are made of moving parts, so full performance and tolerances must be made to ensure full performance. • The brake pedal which stops the vehicle by squeezing the brake rotor and the brake pads cause vibration due to the inability to grasp the defective rotor as usual. • Bolts and nuts must be tightened or tightened.