Mutfak çalışanlarının mesleğe yönelik tutumlarının oluşmasında örgütsel destek algısı ve lider-üye etkileşiminin rolü
The role of organizational support perception and leader-member exchange in the formation of the attitudes towards the profession of kitchen employees
- Tez No: 666807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ BUYRUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İşletmelerde çalışanların sahip olduğu mesleğe yönelik tutumlarının verimlilik ve etkinlik açısından ağır bir role sahip olduğu varsayılmaktadır. Her ne kadar kişilerin sevdikleri işleri yaptıkları düşünülse de dünyadaki misyonunu bulup mesleğine aşık bir insanı etkileyen, her olay veya olguda olduğu gibi birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu noktada örgütsel destek algısı ile lider-üye etkileşimi değişkenleri birçok bilimsel araştırma sonucunda organizasyonlar açısından irdelenmesi gereken gerçek bir duruma gelmiştir. Bu bağlamda, çalışmada mesleğe yönelik tutumun oluşmasında, algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşiminin rolünün olduğuna ilişkin varsayımdan yola çıkılarak izahı ortaya konmak istenmiştir. Araştırmanın evreni, Antalya ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin mutfak çalışanları olarak belirlenmiştir. Araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 445 mutfak çalışanı araştırmaya dâhil edilmiş ve anket tekniği kullanılarak araştırma verileri toplanmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda ulaşılan bulgulara göre, mutfak çalışanlarının mesleğe yönelik tutumları ile örgütsel destek algısı ve lider-üye etkileşimi kalitesi arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yanı sıra mutfak çalışanlarının örgütsel destek algısı ve lider-üye etkileşimi kalitesi arasında da orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca yol analizi ile elde edilen sonuçlara göre mutfak çalışanlarının hem örgütsel destek algısı hem lider-üye etkileşimi kalitesinin, mesleğe yönelik tutumun oluşmasında önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ulusal ve uluslararası literatürde üç değişkeni bir arada etki/ilişki modeli ile analiz eden bu çalışma mesleğe yönelik tutum, algılanan örgütsel destek ve lider-üye etkileşimi değişkenlerinin literatür ve paydaşlar açısından önemine değinmektedir.
Özet (Çeviri)
It is an assumption that the attitude of employees in businesses towards their professions has a significant role in terms of productivity and effectiveness. Although people are thought to do the jobs they love, there are some factors that affect a person who has found his mission in the world and is in love with his profession, as is the case for every event or phenomenon. At this point, as a result of many scientific studies, the variables of the perception of organizational support and leader-member interaction have become a reality that needs to be examined in terms of organizations. In this context, the study aims to explain the assumption that perceived organizational support and leader-member interaction play a role in the formation of attitudes towards the profession. Kitchen workers of five-star hotel enterprises operating in the province of Antalya and its districts have been determined as the population of the study. The convenience sampling method, one of the non-probabilistic sampling methods, was used in the study. 445 kitchen workers were included within the scope of the study, and the data were collected by using the questionnaire technique. According to the findings obtained as a result of the survey, a moderate positive and significant relationship was found between the attitudes of kitchen workers towards the profession and the perception of organizational support and the quality of leader-member interaction. In addition, a moderate positive and significant relationship was found between the perception of organizational support of kitchen workers and the quality of leader-member interaction. Furthermore, according to the results obtained from the path analysis, it was determined that both the perception of organizational support and the quality of leader-member interaction of the kitchen workers had an important effect on the formation of their attitude towards the profession. This study, which analyzes three variables together with an impact / relationship model in national and international literature, touches on the importance of the variables of attitude towards the profession, perceived organizational support and leader-member interaction in terms of the literature as well as stakeholders.