Dijital dönüşümün enerji güvenliğine etkileri
The effects of digital transformation on energy security
- Tez No: 666808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SENCER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, dijital dönüşüm ile enerji güvenliği arasındaki ilişkileri inceleyerek, dijital dönüşümün enerji güvenliği için ne tür fırsatlar ya da tehditler oluşturabileceğini araştırmaktadır. Bu kapsamda, mümkün mertebe farklı bakış açıları kullanılarak, eleştirel bir yaklaşım sergilenmiş, SWOT ile FTA analizleri yapılarak dijital dönüşümün pozitif yönlerinin ve getirilerinin yanında, genellikle göz ardı edilen negatif yönleri de vurgulanmıştır. Tez içerisinde yapılan analizlerde, haber sitelerinden, araştırma şirketlerinin ve uluslararası kuruluşların raporlarına, akademik makalelerden çeşitli ülke hükümetlerinin internette yayınladıkları içeriklere kadar, çok farklı açık kaynak verisinden yararlanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarından hareketle, tezin sonuç bölümünde olası gelecek senaryolarına yer verilmiştir. Bu sayede tez içerisinde ileri sürülen fikirlerin daha rahat anlaşılması hedeflenmiştir. Bu çalışma ile hayatı kolaylaştıran dijital dönüşümün getirileri yanında götürülerinin de olduğunun yeteri kadar anlaşılamamasının, enerji güvenliği gibi hassas konular için ciddi tehditler oluşturabileceği ortaya konulmaktadır. Bu nedenle, dijital dönüşüm ile enerji güvenliği arasındaki etkileşim incelenerek, farkındalığın arttırılması amaçlanmış ve bu konuda literatürdeki boşluğun doldurulması hedeflenmiştir. Zira tez için yapılan incelemede elde edilen bulgular, bazı riskleri dile getirilmekle birlikte, genelde dijital dönüşümün getirilerinin fazlasıyla ön plana çıkarıldığı yönündedir, hatta bu durum olası tehditlerin göz ardı edilmesine yol açacak kadar abartılıdır. Oysa riskler sayıca az, faydalar sayıca çok olsa da, az sayıdaki riskin çok sayıdaki faydayı bir kalemde silebilme ihtimali söz konusudur. Zira risk, temelde olasılık ve etki kriterlerinin birleşimiyle formüle edilmektedir ve tezin ikinci bölümündeki analizler neticesinde, karşımızdaki riskin olasılığı orta seviyelerdeyken, etkisi felaket boyutuna kadar ulaşabilmektedir. Dolayısıyla, enerji güvenliği gibi kritik öneme haiz bir konuda, dijital dönüşümün sunduğu fırsatlarla birlikte, beraberinde getirdiği tehditlerin de dile getirilmesi, en azından gerekli önlemlerin vakit kaybetmeden alınabilmesi için önem arz etmektedir. Özetlemek gerekirse, işbu tez temel olarak dijital dönüşüm enerji güvenliği için risk midir? Yoksa fırsat mıdır? Sorusuna cevap aramaktadır. Varılan sonuç ise; dijital dönüşümün enerji güvenliği açısından sunduğu fırsatlara kıyasla çok daha büyük riskler barındırdığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between digital transformation and energy security and searches what opportunities or threats digital transformation can create for energy security. In this context, a critical approach was demonstrated, using as many different perspectives as possible, and the positive effects of the digital transformation were emphasized, besides the negative aspects of it, by making SWOT and FTA analyzes. In the analyzes made in the thesis, a wide range of open source data has been used, from news sites to reports of the research companies and the international agencies, from academic articles to content published by various country governments. Based on the analysis results obtained, possible future scenarios are included in the conclusion section of the thesis. In this way, it is aimed to understand the ideas put forward in the thesis more easily. With this study, it is revealed that; the digital transformation presents advantages such as facilitating our lives, besides it has some not sufficiently understood disadvantages that can also seriously threaten sensitive subjects such as energy security. For this reason, it is aimed to increase awareness by searching the interaction between Digital Transformation and Energy Security and it is aimed to fill the gap in the literature in this regard. The findings obtained in the research for the thesis shows that there are some risks however generally the benefits of digital transformation are highlighted, and benefits are even exaggerated to lead to the neglect of possible threats. Although the risks are few and the benefits are many in number, there is a possibility that a small number of risks can be deleted all benefits immediately. Because the risk is basically formulated by the combination of probability and severity criteria, and as a result of the analyzes in the second part of the thesis, while the probability of the risk in front of us appears at the medium level, though its severity can reach up to catastrophic level. Therefore, it is important to express the threats it brings along with the opportunities offered by digital transformation in a critical issue such as energy security, at least to take the necessary measures immediately. The basic question for which the thesis seeks an answer can be summarized as; Is digital transformation a risk to energy security? Or is it an opportunity? The conclusion is that digital transformation includes much greater risks than the opportunities it offers in terms of energy security.