İstihbaratta büyük veri ve veri / metin madenciliği: Bir uygulama
Big data and data / text mining in intelligence: An application
- Tez No: 666809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojideki gelişim, tehdit ve güvenlik anlayışında da etkisini göstermiş ve buna paralel olarak istihbarat alanında da önemli gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. İstihbarat alanında yer alan veri kaynakları, diğer veri kaynaklarına benzer şekilde hızla artmıştır. Teknolojik gelişmelerdeki değişim istihbarat analizi yöntemlerinin de değişimini gerekli kılmıştır. Çok verinin olduğu bir ortamda, verilerin hızla analiz edilip değerlendirilmesi ve istihbarat açısından önemli olan gizli bilginin elde edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kadar yüksek hacimli verinin olması ve hızla analiz edilebilme zorunluluğu da çalışmanın temel amacını oluşturan“Büyük Veri, Veri ve Metin Madenciliğinin istihbarat analizine katkısı var mıdır?”sorusunu öne çıkartmaktadır. Çalışmada; söz konusu bu üç kavramın istihbarat sürecine katkısının inceleneceği ve veri yığını üzerinde yapılacak doğru analizlerle çok önemli bilgilere erişmenin mümkün olduğunu göstermek hedeflenmektedir. Çalışmanın sonuç kısmında ise SIPRI açık kaynak veri seti üzerinden yapılan uygulamada elde edilen sonuçlar ortaya koyularak tartışılmış ve istihbaratta büyük veri analizi yöntemlerinin kullanılmasının bir lüks olmaktan öte zorunluluk halini aldığı savı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development in technology has also affected the understanding of threat and security, and parallel to this, significant developments have begun to occur in the intelligence area. Data sources involved in intelligence area have increased rapidly, similar to other data sources. The change in technological developments has also made it necessary to change the methods of intelligence analysis. In an environment where there is a lot of data, it is very important to analyze and evaluate data quickly and to obtain confidential information that is important for intelligence. Having such a high volume of data and the necessity of rapid analysis is also the main goal of the study:“Does Big Data, Data and Text Mining contribute to intelligence analysis?”brings the question to the fore. The aim of the study is to show the contribution of these three concepts to the intelligence process and to indicate that it is possible to access significant information with accurate analysis on the data stack. In the conclusion part of the study, SIPRI open source data set was analyzed and discussed, and the study elaborated that the use big data analysis methods will rely on the argument that they have become a necessity rather than a luxury.