Arabulucuların kişilik özelliklerine göre psikolojik iyi oluş ve etkili iletişim becerilerinin incelenmesi
Analysis of the psychological well-being and effective communication skills of the mediators according to the personality traits
- Tez No: 666812
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, arabulucuların kişilik özellikleri alt boyutlarına göre psikolojik iyi oluş ve etkili iletişim becerilerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma kapsamında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı resmi siciline kayıtlı 600 arabulucuya ulaşılmıştır. Ancak yapılan bu 600 ankette tespit edilen eksiklerden dolayı 525 adet anket geçerli bulunmuştur. Örneklemimiz 197 erkek ve 328 kadından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ilgili literatür taranarak hazırlanan toplam 7 sorudan oluşan Kişisel Bilgi Formu, katılımcıların psikolojik iyi oluşlarını tespit edebilmek için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, katılımcıların kişilik özelliklerini tespit edebilmek için Beş Faktör Kişilik Envanteri Kısa Formu, katılımcıların etkili iletişim becerilerini ölçebilmek için Etkili İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre katılımcıların kişilik özellikleri alt boyutlarına göre psikolojik iyi oluş ve iletişim becerileri anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Söz konusu özellikler içerisinden dışa dönüklük, deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk özelliği yüksek olanların, düşük olanlardan daha fazla psikolojik iyi oluşa ve iletişim becerilerine sahip olduğu bulunurken, nevrotizm özelliği yüksek olanların iletişim becerileri ve psikolojik iyi oluşlarının daha düşük olduğu bulgusu elde edilmiştir. Söz konusu bulgular arabuluculuk mesleği ve ilgili değişkenlerin özellikleri doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze whether the psychological well-being and effective communication skills differ or not according to the sub-dimensions of the personality traits of the mediators. Within the scope of the research, 600 mediators registered to the official register of the Ministry of Justice, Department of Mediation have been contacted. However, due to the deficiencies determined in these 600 surveys carried out, 525 surveys have been deemed valid. Our sampling consists of 197 men and 328 women. Within the framework of the research, Personal Information Form consisting of 7 questions in total prepared by searching the relevant literature has been used as the data collection tool and as to determine the psychological well-being of the participants, Psychological Well-Being Scale; as to determine the personality traits of the participants, Five Factor Personality Inventory Short Form and as to measure the effective communication skills of the participants, Effective Communication Skills Scale have been used. In accordance with the findings of the research, according to the sub-dimensions of the personality traits of the participants, the psychological well-being and communication skills differ significantly. It has been concluded from the findings that the psychological well-being and communication skills of the participants with higher-order personality traits of extroversion, openness to experience, tender-mindedness and sense of responsibility are higher compared to the lower-order personality traits; while on the other hand, the communication skills and psychological well-being of the participants with higher-order personality trait of neuroticism are lower. The relevant findings have been discussed in accordance with the profession of mediation and traits of the relevant variables.